6 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۳۰ ۱۶:۵۰:۴۱
کد مطلب:  906428
داور بخش تاتر صحنه ای صحنه ای سی و هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان کشور:
باید به جوهره اصلی تاتر برگردیم

سی و هفتمین جشنواره مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان دختر کشور به میزبانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در حال برگزاری است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، مریم کاظمی داور بخش تاتر  صحنه ای سی و هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان کشور با اشاره به اینکه به لحاظ فنی ، انتخاب متن و کاربردی که داستان در درام دارد کارهای دانش آموزی خیلی پیشرفت های چشمگیری داشته است  گفت: انتخاب متن درست ،حتما این نیست که ما از نویسندگان حرفه ای یا متن هایی که قبلا نوشته شده استفاده کنیم  چون یک پروسه ی متفاوتی است و باید از الگوهای خاص خود استفاده نمود.

وی با تاکید بر اینکه مربیان در  انتخاب داستانی که می خواهند کار بکنند باید  با چیزی که بچه ها می فهمند و در حد فهم و تجربه ی زندگیشان است  منطبق باشد ، اظهار داشت: ما باید به جوهر اصلی تاتر برگردیم و از رفتن به سوی تزئینات خودداری کنیم.

کاظمی ادامه داد : تماشاگر اصلی و مخاطبین تاتر دانش آموزی خود دانش آموزان هستند که باید کار دوستانشان را ببینند و تحت تاثیر قرار بگیرند ومخاطب بعدی خانواده ها هستند که با معضلات بچه ها آشنا شوند .

این هنرمند عرصه کارگردانی ، تاتر دانش آموزی را  یعنی یک فعالیت نشاط آور با پایه های علمی و معنوی دانست که می تواند هم به روحیه ی بچه ها و هم به حل مشکلات شان در آینده کمک کند و افزود:  اینها کسانی هستند که در آستانه ی ورود به اجتماع هستند و بنا بر این حرفهایشان ، معضلاتشان و نظراتشان می تواند بسیار تعیین کننده باشد .

وی با تاکید بر اینکه همانقدر که ریاضی و علوم اهمیت دارد تاتر هم اهمیت دارد ، تصریح کرد: چون تاتر برای شناخت  دانش آموزان از ماهیت وجودی خودشان و روانشناسی خودشان بسیار نیازمند است.

کاظمی با اشاره به اینکه بهتر است تاتر یکی از دروس اصلی مدارس قرار گیرد نه  به عنوان یک  فوق برنامه تاکید کرد:  علاقه باید بر اساس شناخت بوجود بیاید و وقتی شما هیچ شناختی نسبت به یک  شخص ، رویداد و  پدیده ، ندارید چگونه می توانید نسبت به آن علاقمند شوید و از این رو خیلی خوب است که این رویداد نمایشی در کلاس اتفاق بیفتد .

این داور هنرهای نمایشی با تاکید بر اینکه انتخاب مربیان مدارس باید از طریق آموزش و پرورش و یک سیستم فراگیر اتفاق بیفتد ، خاطرنشان کرد: باید مربیانی انتخاب شوند که به همه لحاظ توانمند باشند و علاوه بر شناخت دانش آموزان و نمایش دانش آموزی در زمینه فنی و تکنیکی نیز حرف برای گفتن داشته باشند.

به اشتراک بگذارید :