7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۳۱ ۰۸:۳۴:۰۱
کد مطلب:  906537
رئیس آموزش و پرورش استثنایی :
راه اندازی اولین مدرسه ویژه دانش آموزان دارای اختلال طیف اتیسم در استان

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان از راه اندازی مدرسه ویژه دانش آموزان دارای اختلال طیف اتیسم در شهرستان بجنورد به نام آموزشگاه شهید آریایی خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان شمالی ، متقیانرئیس آموزش و پرورش استثنایی گفت : مدرسه ویژه دانش آموزان دارای اختلال طیف اتیسم در شهرستان بجنورد راه اندازی شدکه تاکنون خانواده های زیادی برای ثبت نام فرزند خود در اقدام کرده اند.

 متقیان اضافه کرد: این مدرسه امکانات ویژه ای برای آموزش و ارائه خدمات دارد که از جمله آنها می توان به شهربازی حسب با رویکرد درمانی پردازش حسی، اتاق کاردرمانی ویژه و امکانات توانبخشی رایگان کار و گفتاردرمانی اشاره نمود.

اتیسم اختلالی عصب_ رشدی است که در سه سال اول زندگی کودک نمایان می‌شودمهم­ترین علائم آن نقص در برقراری ارتباط، مشکل در تعاملات اجتماعی، وجود الگوهای محدود و تکراری در رفتار، علائق و فعالیت­ها است. نشانه‌های اختلال طیف اتیسم عموماً در سال سه زندگی قابل‌تشخیص هستند؛ اما اگر کودک در سطح بالاتری بوده و به همسالان غیر اتیسم خود شبیه‌تر باشد، این علائم ممکن است دیرتر شناسایی شوند. باید توجه داشت که اگر کودک دچار تأخیرهای رشدی شدید باشد؛ قبل از 18 ماهگی نیز این اختلال قابل‌تشخیص خواهد بود. نوزاد دارای این اختلال چندی پس از تولد متفاوت از سایر نوزادان به نظر می­رسد. والدین معمولاً اولین کسانی هستند که متوجه تفاوت فرزندشان با سایر کودکان می‌شوند. در ابتدا ممکن است والدین عدم پاسخگویی کودک به محیط اطرافش را به ناشنوایی او نسبت دهند؛ اما گاهی متوجه می‌شوند که فرزندشان مشکل شنوایی نداشته اما مانند سایر کودکان هم‌سنش نیز قادر به پاسخ‌دهی نیست. در این زمان بهتر است والدین به متخصص کودک یا متخصص بالینی‌ای که درزمینه اختلالات دوران کودکی تجربه دارد، مراجعه می‌کنند. باید توجه داشت که اتیسم تاکنون درمان مشخصی نداشته است و هر خانواده‌ای در هر طبقه‌ی اجتماعی و اقتصادی می‌توانند فرزندی دارای اتیسم داشته باشند.

اوتیسم، عموماً به وسیله یک مجموعه سه تایی از ویژگی‌ها مشخص می‌شود:

  1. آسیب در تقابلات اجتماعی
  2. آسیب در ارتباط
  3. علائق محدود و رفتارهای تکراری                  
به اشتراک بگذارید :