6 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۰۲ ۰۸:۴۴:۲۶
کد مطلب:  907111
پروژه مهر / دبیر شورای هماهنگی سند تحول آموزش و پرورش استان کرمانشاه:
مدارس بر اساس سند تحول بنیادین برنامه‌های خود را تدوین می‌کنند

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان در نشست توجیهی تدوین و ابلاغ راهنمای عمل مدرسه و در راستای اجرای سند تحول بنیادین در مدارس، ضمن ابلاغ برنامه‌های ادارات آموزش و پرورش به‌صورت یکپارچه بر اساس سند تحول گفت: مدارس بر اساس سند تحول بنیادین برنامه‌های خود را تدوین می‌کنند.

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش و پرورش استان کرمانشاه به نقل از معاونت ابتدایی، ناهید فضلی افزود: گفتمان‌سازی بر مبنای تعقل در خصوص برنامه اجرایی سند تحول در مدارس باید به یک فرهنگ تبدیل شود و مدیران ما با تشکیل جلسات هم‌اندیشی سعی کنند در راستانی اجرای با کیفیت سند تحول اقدام و برنامه‌های خود را در قالب سند تحول ارائه دهند.

این مقام مسؤول در آموزش و پرورش استان با تشریح برنامه های سال تحصیلی جاری گفت: در هر منطقه چهار میز برنامه‌ریزی با عناوین؛ میز برنامه‌ریزی دوره سه ساله اول ابتدایی، سه ساله دوم ابتدایی، دوره اول متوسطه و دوره دوم متوسطه مستقر شده است.

دبیر اجرایی سند تحول در آموزش و پرورش استان افزود: اداره کل بر اساس برنامه‌های سال 98وزارت آموزش و پرورش، سند تحول برنامه‌های خود را تنظیم و به مناطق ارسال کرده است و مناطق نیز باید بر اساس آن برنامه‌ریزی کنند.

معاون آموزش ابتدایی استان در ادامه گفت: واحد‌های مختلف با تشکیل میز‌های 4 دوره تحصیلی و با حضور هم‌زمان در یکی از میزهای برنامه دوره مربوطه از محتوای برنامه سایر بخش‌ها اطلاع می‌یابند و با یکدیگر هماهنگ می‌شوند و در اجرای برنامه‌ها با یکدیگر همکاری می کنند، سپس واحدهای مختلف برنامه‌های خود را تلفیق و در قالب یک بسته به مدرسه ارسال می‌کنند. این برنامه مشترک تلفیقی همان انتظارات از مدرسه است که بر اساس دوره‌های تحصیلی 3ـ3ـ3ـ 3 ابلاغ خواهد شد.

فضلی افزود: اداره آموزش و پرورش هر منطقه باید سیاست‌ها را از اداره کل استان، در قالب برنامه دریافت کند و پس از اطلاع از سیاست های ابلاغی و شناسایی نیاز‌های مدرسه و منطقه، انتظارات خود را به مدارس ابلاغ کند.

وی خاطر نشان کرد: کارگروه‌های دوره‌های تحصیلی با حضور تمامی کارشناسان مربوطه، نماینده مدیران ،نماینده اولیا و همچنین نماینده معلمان و در دوره متوسطه نماینده دانش آموزان، نسبت به تدوین انتظارات و برنامه عمل مدرسه اقدام خواهد نمود و توجه به نیاز مدرسه، منطقه و اسناد بالا دستی محور اصلی تدوین برنامه‌ها خواهد بود.

فضلی ادامه داد: پاسخگویی به راهبردهای ابلاغی بالادستی، پاسخگویی به نیازهای عمومی مدارس در دوره‌های تحصیلی و اقتضائات خود منطقه را از راهکارهای آموزش و پرورش استان دانست.

این مقام مسؤول در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: نواحی و مناطق با توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی و همچنین اولویت‌دار خود، برنامه‌های بومی نواحی و مناطق متبوع را ارایه دهند.

وی اظهار داشت: اغلب نظام‌های آموزشی به طور افراطی بر علم‌آموزی تکیه دارند در حالی‌که هدف ما آموزش و تربیت ایرانی و اسلامی فرزندان این سرزمین است، آموزشی که دانش‌آموزان‌مان را برای زندگی اجتماعی فردا آماده کند و آن‌ها را در تمام ساحت‌ها و مهارت‌های اجتماعی و گفتاری رشد دهد.

معاون آموزش ابتدایی استان چشم امید آینده این سرزمین را به دانش‌آموزان دانست و هرگونه هزینه برای آن‌ها را سرمایه‌‌گذاری بلند مدت برای آینده کشور قلمداد کرد.

فضلی جذب کودکان پیش دبستانی را از اولویت‌های آموزشی استان دانست و خاطر نشان کرد: برنامه‌ریزی‌های موفق در آموزش و پرورش از پیش دبستانی‌ها آغاز می‌شود و اطلاع‌رسانی در خصوص اهمیت موضوع دوره پیش از دبستان را یک ضرورت دانست.

وی فکر تازه و اندیشه‌های ناب را باعث تحول در آموزش و تربیت دانش‌آموزان قلمداد کرد و از سند تحول به  عنوان چهارچوبی خاص و منطقی برای اجرای برنامه‌های کلان و بلند مدت در آموزش و پرورش نام برد.

ناهید فضلی شاداب‌سازی مدارس، برنامه‌ریزی پویا، ایجاد روحیه پرسش‌گری،کار جمعی، گروهی و رشد مهارت‌های ارتباطی را از دیگر برنامه‌های آموزش و پرورش استان دانست و تاکید نمود در پروژه مهر، مدیران علاوه بر نقش نظارتی و سرپرستی، نقش راهبری آموزشی نیز دارند.

وی در بخش پایانی سخنان خود کشف استعدادهای نهفته دانش‌آموزان را هدیه‌ای با ارزش دانست که توسط مجریان امر آموزش به آن‌ها داده می‌شود.

گفتنی است در ادامه این نشست دبیران سند تحول بنیادین نواحی و مناطق به ارائه دیدگاه‌ها و راهکارهای خود پرداختند.

 

به اشتراک بگذارید :