7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۰۲ ۱۶:۲۹:۱۹
کد مطلب:  907625
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی:
طرح بوم، طرحی بزرگ و تحولی است

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، برنامه ویژه مدرسه (بوم) را طرحی بزرگ، تحولی و آینده ساز عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، حجت الاسلام دکتر علی ذوعلم در دوره آموزشی تامین مدرس کشوری برنامه ویژه مدرسه (بوم) که در مرکز آموزشی پیامبر اعظم در حال برگزاری است اظهار داشت: اجرای این طرح یک حرکت بزرگ و آینده ساز است و شما مدرسان، پیشران این حرکت بزرگ هستید.

 وی ضمن تبریک ایام هفته دولت گفت: شهیدان رجایی و باهنر الگوی مدیریت تربیتی در نظام جمهوری اسلامی بودند که حقی عظیم بر گردن نظام تربیتی کشور دارند. ما نیاز داریم که راهبردها، رهنمودها و نگرش های این شهیدان بزرگوار و همچنین شهید بهشتی و مطهری و دیگر بزرگان را نسبت به تعلیم و تربیت بازشناسی کنیم و در متن سیاست گذاری های خودمان مد نظر قرار دهیم.

 حجت الاسلام و المسلمین ذوعلم با تاکید بر اینکه  اجرای طرح بوم و مدرسه محوری از دغدغه‌های مهم وزارت آموزش و پرورش است گفت: هدف این جلسه اندیشیدن جمعی در باب ضرورت و نیاز به اجرای طرح بوم، تعامل و تعمق درباره این طرح و اینکه طرح بوم می تواند یک دریچه برای تحقق رویکرد تحولی  باشد.

 وی با اشاره به نکته مهم بازآفرینی فرهنگ مدرسه صالح بیان داشت: برای اجرای فعالیت‌های تحولی  باید به باور لازم رسید؛ ما باید به این باور برسیم که اصلاح فرهنگ کار پیچیده و دشواری است اما برای رسیدن به مقصود باید تمام تلاش خود را انجام دهیم.

دکتر ذوعلم  اظهار داشت: سالهاست این بحث مطرح می شود که فرهنگ حاکم بر آموزش و پرورش کشور نیاز به اصلاحاتی دارد و اگر فرهنگ مدرسه ما نیاز به تغییر دارد سرآغاز این تغییر اجرای طرح بوم و همین دوره های آموزشی است. باید باور کنیم که مدارس ما مخاطب شناسی و نیاز سنجی کنند و بخشی از بار مسئولیت را به دوش بگیرند.

 معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر این که پرسشگری در جامعه باید نهادینه شود گفت: مدارس ما باید از فضای این که فقط به اجرای بخشنامه ها بپردازند فاصله بگیرند و مسئولیت بیشتری قبول کنند. اکنون مدارس در خصوص ارائه محتوای مناسب و قبول مسئولیت و آنچه در اسناد تحولی آمده فاصله دارند.

 رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به تشکیل شورای راهبری اجرای طرح بوم در این سازمان اشاره کرد و گفت: نیاز است تا چنین تشکیلاتی در استان‌ها نیز راه اندازی شود.

به اشتراک بگذارید :