5 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ۱۶:۲۳:۴۴
کد مطلب:  908340
مهاجرانی:
مکانیزم ورودی دانش آموزان به سمپاد فقط آزمون است

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان، در برنامه زنده تلویزیونی یک روز تازه از شبکه 5 سیما گفت: از کل دانش آموزان کشور، در نهایت 2 درصد فقط با مکانیزم آزمون وارد مدارس سمپاد پایه هفتم و دهم می شوند.


به گزارش مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان، فاطمه مهاجرانی صبح امروز یکشنبه 3 شهریور ماه در برنامه زنده تلویزیونی یک روز تازه از شبکه 5 سیما در خصوص ماهیت فعالیت های مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان افزود: مرکز دوبخش دارد یکی بخش سمپاد است که، مدارس استعدادهای درخشان و طرح ملی شهاب را مدیریت
 می کند و  دیگری باشگاه دانش پژوهان جوان که، به مسایل مربوط به المپیادها و جشنواره  خوارزمی می پردازد.
 تصریح کرد: در المپیاد یک آزمون همگانی در بهمن ماه هر سال برای همه رشته ها در پایه دهم و یازدهم سراسر کشور برگزار می شود که تقریبا یک دهم شرکت کننده ها انتخاب و به مرحله دوم که در اردیبهشت ماه برگزار می شود راه پیدا می کنند .
مهاجرانی افزود: پس از برگزاری مرحله دوم و اعلام نتایج در اوایل تیر ماه ، برگزیدگان وارد دوره آموزشی فشرده تابستان می شوند و در پایان دوره به نفرات برگزیده مدال های طلا ، نقره و برنز اعطا می شود که مدال آوران طلای هر رشته مجوز ورود به باشگاه را پیدا کرده و پس از  یک دوره آموزشی یکساله، تقریبا نیمی از آنها ( 28 نفر ) به مسابقات جهانی اعزام می شوند.
 با تأکید بر اینکه عدم ایجاد زیر ساخت ها منجر به فراری دادن مغز ها می شود نه فرار مغز ها، اظهار داشت: چنانچه ما این زیر ساخت ها را فراهم کنیم دانش پژوهان ما هرگز خانه و وطن خودشان را رها نمی کنند.
مهاجرانی در ادامه بیان داشت: باشگاه دانش پژوهان جوان قرار بود مامنی برای گفتگو و کرسی اندیشه ورزی باشد ولی در حال حاضر شرایط باشگاه اینگونه نیست و مانند یک فرزند معلول عمل می کند.

وی با تأکید بر اینکه باشگاه باید استقلالش را دوباره بدست بیاورد افزود: ما متاسفانه میراث باشگاه و سمپاد را گرفتیم و  باشگاه باید دوره تابستانی را خودش برگزار کند و دانش پژوهان جوان و مدال آوران باید در محیط خود باشگاه رشد کنند . 

 

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان، از اینکه تیم های المپیاد علمی ما در مقایسه با تیم های ملی ورزشی  متاسفانه هیچگونه اردوهای آمادگی خارج از کشور و حتی داخلی را ندارند و از همراه داشتن یک روانشناس و مشاور محروم است اظهار تأسف کرد.
وی در پایان گفت: اگر ما باشگاه را به حالت قبل برگردانیم و به فضای امن و آرام تبدیل کنیم، بدون شک دانش پژوهان ما در کشور خودمان می مانند و نیازی به خارج از کشور ندارند.

به اشتراک بگذارید :