14 صفر 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۰۵ ۲۰:۳۵:۱۰
کد مطلب:  909914
با حضور مشاور وزیر آموزش و پرورش؛
کارگاه آموزشی نحوه تدوین انتظارات از مدارس برگزارشد

کارگاه آموزشی نحوه تدوین انتظارات از مدارس در سال تحصیلی ۹۹_۹۸ با حضور مشاور وزیر آموزش و پرورش در مجتمع آموزشی رفاهی فرهنگیان یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، در این جلسه که ۹۵ نفر از معاونین، کارشناسان و نماینده مدیران مدارس مناطق آموزشی حضور داشتند به تشریح سند تحول بنیادین، فلسفه تعلیم و تربیت ، فلسفه تعلیم و تربیت عمومی و رهنامه تعلیم و تربیت پرداخته شد.
در ادامه به صورت کارگاهی و مشارکتی نحوه استفاده از اهداف و راهکارهای سند تحول بنیادین در تدوین فرم انتظارات از مدارس تبیین شد و به صورت عملی نمونه‌ای از فرم‌ها تکمیل گردید.
" رضا مددی " مشاور وزیر آموزش و پرورش در این نشست اظهار داشت : مبانی نظری سند تحول پشتوانه علمی تحول در آموزش و پرورش و به نوعی چارچوب نظری تعلیم و تربیت ایران است فلسفه تربیت به سوال‌های اساسی ما در مورد تربیت در مورد مبانی، چیستی، چرایی و چگونگی پاسخ می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه مدرسه محل و کانون تربیت رسمی و عمومی و کانون تربیتی اجتماعی محله است افزود : تعلیم و تربیت  هر کشور با فرهنگ و جهان‌بینی آن کشور ارتباط دارد و اگر می خواهیم در آموزش و پرورش تغییرات اساسی و تحول بنیادین ایجاد کنیم از مسیر شش نظام ذکر شده در سند باید بگذریم.
دکتر مددی تاکید نمود: وظیفه ما در مدرسه اجرای برنامه درسی است و این امر از طریق کتاب‌های درسی ، مراسم آعازین مدرسه، فعالیت‌های پرورشی و  حتی زنگ تفریح رخ می‌دهد. وی گفت : مسئولیت مسوولان آموزش و پرورش در همه سطوح، صیانت و اجرای برنامه درسی در مدارس است و اگر از برنامه درسی فاصله بگیرند راه انحرافی را پیموده اند و کل فعالیت ها باید در خدمت برنامه درسی و در خدمت غنا بخشی برنامه درسی  باشد.
مشاور وزیر آموزش و پرورش ادامه داد:  تغییر نگاه،  اندیشه و تفکر نسبت به تعلیم و تربیت مهم‌ترین مرحله تغییر است و باید تغییرات به سمت اقدامات اجرایی هدف‌گذاری و عملیاتی شود.
مددی اقدامات اجرایی را تابع چرایی و فهم ما از موضوعات دانست و گفت : باید همواره این اصل را در نظر داشته باشیم که  تربیت مسئولیت مشترک همۀ عوامل مدرسه است.
" عباسعلی دانافر " مدیر کل آموزش و پرورش ضمن خیر مقدم به مجموعه همکاران به اهمیت و نقش سند تحول بنیادین به عنوان چراغ راه آموزش و پرورش اشاره کرد و ضمن اشاره به چرخش‌های تحول آفرین تحول بنیادین آموزش و پرورش، بر تربیت تمام ساحتی تاکید نمود.
گفتنی است جلسه با پرسش و پاسخ همکاران پایان یافت.

به اشتراک بگذارید :