8 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ ۱۴:۲۱:۰۹
کد مطلب:  916137
با صدور بخشنامه‌ای و در راستای اجرای سند تحول بنیادین صورت گرفت؛
استقرار «میز تحقق‌پذیری سند تحول بنیادین» در مناطق و مدارس سراسر کشور

با صدور بخشنامه‌ای و در راستای اجرای سند تحول بنیادین نحوه استقرار «میز تحقق‌پذیری سند تحول بنیادین» در مناطق و مدارس سراسر کشور اعلام شد.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش، در راستای تحقق عملی سند تحول، میز تحقق‌پذیری سند تحول بنیادین در سطح مناطق و تمامی مدارس کشور فعالیت خواهند کرد.

 براین اساس؛ جمعی از صاحب‌نظران آموزش‌وپرورش؛ شامل مسئولین و کارشناسان اداری، نمایندگان مدیران، معلمان، انجمن اولیاء و مرییان، دانش آموزان و... ترکیب این کارگروه را تشکیل می‌دهند و مواردی مانند؛ همگرایی و مشارکت همه‌جانبه برنامه‌ها و فعالیت‌های واحدهای مختلف، بررسی برنامه منطقه و مشارکت و همکاری لازم در اجرای آن، بررسی مستمر بسته‌های انتظارات از مدارس و پیگیری روند اجرای آن و رفع موانع احتمالی، پیگیری دریافت برنامه سالانه مدارس توسط دبیرخانه سند تحول در شهرستان و کنترل محتوایی آن بر اساس بسته ابلاغی انتظارات از مدارس، ارائه پیشنهادت مستمر و سازنده به شورای هماهنگی و اجرایی سند تحول شهرستان، بررسی و احصاء مشکلات و تلاش برای رفع موانع با کمک شورای هماهنگی و اجرایی سند و تدوین برنامه‌های آموزشی و گفتمان سازی در سطح منطقه ازجمله وظایف میز تحقق‌پذیری سند در سطح مناطق و مدارس است.

بر اساس این گزارش؛ کارگروه (میز) گفتمان سازی و هماهنگی برنامه سند تحول در کلیه مدارس زیر نظر شورای مدرسه و با مشارکت نمایندگان ارکان مدرسه و صاحب‌نظران عرصه تعلیم‌وتربیت تشکیل و بر اساس سیاست‌ها و برنامه‌های ابلاغی منطقه نسبت به تدوین و اجرای برنامه‌های سالانه متناسب با مقتضیات مدرسه و بسته‌های انتظارات ابلاغی از مناطق اقدام می‌کنند.

شایان‌ذکر است؛ دستورالعمل مربوطه به استان‌ها ابلاغ‌شده است لذا نظر به اینکه در سال تحصیلی 99-98 اجرای همه‌جانبه و متوازن سند تحول بنیادین راهبرد اصلی نظام تعلیم و تربیت رسمی است، برنامه‌های مربوطه و نحوه تدوین آن بر اساس بخشنامه شماره 9373 تاریخ 27/1/98 ابلاغ و تعیین مسیر گردیده است، در همین راستا با عنایت به تفاوت شرایط هر منطقه و مدرسه در تدوین و اجرای برنامه‌ها مقرر گردید؛ مناطق و شهرستان‌ها در چارچوب برنامه‌های ابلاغی ستاد در سطوح استان و منطقه بر اساس مقتضیات منطقه‌ای نسبت به تدوین برنامه اقدام نمایند.

متن این بخشنامه به شرح زیر است:

 

مدیرکل محترم آموزش‌وپرورش

و رئیس شورای هماهنگی و اجرایی سند تحول استان...

با سلام و احترام

در راستای اجرای بخشنامه شماره 9373 مورخ 27/01/98 و همچنین بخشنامه شماره 97089 مورخ 04/06/98 دستور فرمایید جلسات شورای هماهنگی و اجرایی سند تحول در سطح استان و مناطق باهدف پیگیری روند اجرای برنامه ابلاغی سال 98 تشکیل و کارگروه‌های هماهنگی برنامه‌ها (میز تحقق‌پذیری سند تحول بنیادین) نیز در سطح مناطق و تمامی مدارس کشور با رعایت موارد ذیل ادامه فعالیت دهند:

  1. ترکیب: جمعی از صاحب‌نظران آموزش‌وپرورش؛ شامل مسئولین و کارشناسان اداری، همچنین نمایندگان مدیران، معلمان، انجمن اولیاء و مرییان، دانش آموزان و... با تشکیل منظم جلسات حداقل ماهی یک‌بار
  2. اهم وظایف میز تحقق‌پذیری سند تحول بنیادین:
  • ایجاد همگرایی و مشارکت همه‌جانبه برنامه‌ها و فعالیت‌های واحدهای مختلف منطقه
  •  بررسی برنامه منطقه و مشارکت و همکاری لازم در اجرای آن
  • بررسی مستمر بسته‌های انتظارات از مدارس و پیگیری روند اجرای آن و برطرف نمودن موانع احتمالی
  • پیگیری دریافت برنامه سالانه مدارس توسط دبیرخانه سند تحول در شهرستان و کنترل محتوایی آن بر اساس بسته ابلاغی انتظارات از مدارس
  • ارائه پیشنهادت مستمر و سازنده به شورای هماهنگی و اجرایی سند تحول شهرستان
  • بررسی و احصاء مشکلات پیش روی و کمک در برطرف شدن موانع احتمالی به کمک شورای هماهنگی و اجرایی سند تحول شهرستان
  • تدوین برنامه‌های آموزشی و گفتمان سازی در سطح منطقه
  1. کارگروه (میز) گفتمان سازی و هماهنگی برنامه سند تحول در کلیه مدارس زیر نظر شورای مدرسه و با مشارکت نمایندگان ارکان مدرسه و صاحب‌نظران عرصه تعلیم‌یاب تشکیل گردد و بر اساس سیاست‌ها و برنامه‌های ابلاغی منطقه نسبت به تدوین و اجرای برنامه‌های سالانه متناسب با مقتضیات مدرسه و بسته‌های انتظارات ابلاغی از مناطق اقدام نمایند.

در پایان ضمن تشکر از تلاش‌های همه همکاران در تدوین برنامه مناطق و بسته فعالیت‌های مورد انتظار از مدارس به پیوست مجموعه آموزشی برای کارگروه‌های منطقه جهت بهره‌مندی مدیران و همکاران محترم مدارس در تدوین و اجرای برنامه سالانه مدارس ارسال می‌گردد.

 

 

به اشتراک بگذارید :