19 صفر 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۲۳ ۱۲:۴۸:۰۹
کد مطلب:  918347
شکوهی : 3 میلیون دانش‌آموز متوسطه اول توسط  مشاوران در مدارس غربالگری می شوند

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی خبرداد که 3 میلیون دانش‌آموز متوسطه اول توسط  مشاوران در مدارس غربالگری می شوند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، دانش‌آموزان برای آن‌که بتوانند در مدرسه و در درس‌های خود پیشرفت کنند، باید از سلامتی جسمانی و روانی برخوردار باشند. همه دانش‌آموزان باید در تمامی موارد ازجمله سلامت جسمانی و روانی، بهداشت و پیشگیری از بیماری‌ها مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرند. برای آن‌که بتوانیم تمامی موارد ذکرشده را در دانش آموزان مورد بررسی قرار دهیم، نیاز به معاینات غربالگری است.

غربال‌گری سلامت روان دانش‌آموزان شامل آزمون‌های عملی و سریع است. هرسال دانش‌آموزان ازنظر اختلالات رشد، بینایی و شنوایی، بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان‌ها، گواتر و کم‌خونی، اختلالات رفتاری، انحراف ستون فقرات و دیگر اختلالات دستگاه‌های بدن موردبررسی قرار می‌گیرند. همچنین نتیجه معاینات در پرونده سلامت دانش‌آموزان ثبت‌شده و در صورت نیاز به آن‌ها رجوع صورت می‌گیرد.

در سال‌های گذشته، تمامی دانش‌آموزان مقطع هفتم و هشتم و برخی از دانش‌آموزان مقطع نهم تحت غربال‌گری سلامت روان دانش‌آموزان قرار می‌گرفتند. اما مسعود شکوهی، مدیرکل مشاوره، امور تربیتی و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پروش اعلام کرد که تمامی دانش‌آموزان در همه مقاطع تحصیلی باید غربال‌گری سلامت روان را انجام دهند و نتایج آن در شناسنامه سلامت آن‌ها ثبت شود.

علیرضا کاظمی، ‌معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه نتایج غربالگری‌ها، پایه فعالیت‌ها و نقشه‌ریزی‌های ما را تشکیل می‌دهد گفت: غربالگری در بخش‌های مختلف "سلامت روان" و "نشانگان اقدام" در حال انجام است.

او افزود: با غربالگری‌ها، نقشه خطرپذیری جامعه دانش‌آموزی کشور، استان به استان و منطقه به منطقه مشخص می‌شود و وقتی وارد مدرسه می‌شوید و فایل آن را باز می‌کنید متوجه می‌شوید که در چه حوزه‌ای دچار مشکل است.

همچنین مسعود شکوهی، مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش نیز در این باره گفت: در دوره اول متوسطه مشاوران مدارس در سال تحصیلی 3 میلیون دانش‌آموز را با استفاده از آزمون سلامت روان غربالگری می‌کنند.

او ادامه داد: هدف از انجام این غربالگری کمک به ارتقای بهداشت روان دانش‌آموزان و پیشگیری از رفتارهای پرخطر و آسیب‌های روانی اجتماعی است که از سوی مشاوران مدارس انجام می‌شود.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی افزود: «بدین منظور تعداد 750 مرکز و هسته مشاوره منطقه‌ای و 32 مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی استانی به‌صورت تخصصی آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای به دانش‌آموزان و والدین آنان هستند»

شکوهی همچنین گفت: از آغاز سال تحصیلی جدید همانند سنوات گذشته مراکز و هسته‌های مشاوره مناطق و نواحی همه روزه آماده ارائه خدمات هستند. تمامی مشاوران شاغل در هسته‌ها و مراکز مشاوره ادارت آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق سراسر کشور، بعد از انجام مصاحبه تخصصی و علمی از بین 14 هزار مشاور شاغل در آموزش و پرورش انتخاب شده‌اند.

در بهمن سال ۹۷ تمامی دانش‌آموزان غربال‌گری سلامت روان صورت گرفت و در پرونده سلامت ثبت شد. والدین و حتی مشاوران مدرسه می‌توانند برای برنامه‌ریزی‌های تحصیلی و فردی از آن استفاده کنند. این غربال‌گری شامل چند مرحله است که در مرحله اول، غربال‌گری پایه به‌وسیله معلمان صورت می‌گیرد و تمامی نتایج در سامانه همگان ثبت و ذخیره می‌شود. برای مراحل بعدی نیاز به متخصصان مشاوره است. والدین موظف‌اند خارج از مدرسه فرزندان خود را نزد مشاوران ببرند و نتایج را به مدرسه ارائه دهند.

خانواده‌هایی که نمی‌توانند هزینه‌ها را متقبل شوند، به سازمان نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان معرفی می‌شوند و از خدمات مددکاری، بهداشتی برخوردار خواهند شد.

به‌طورکلی دانش‌آموزان در محیط مدرسه نیز از جهت سلامت روان و بهداشت، تحت کنترل و نظارت هستند که نشانه‌های کلیدی به معلمان مدارس توضیح داده می‌شود و درصورتی‌که معلم هر یک از نشانه‌ها را در دانش‌آموز ملاحظه کرد، اقدامات اولیه را انجام خواهند داد.

حال اگر معلمی نتوانست اقدامات اولیه را انجام دهد، مسئله را به مشاور مدرسه منتقل می‌کند. البته پیش از آن‌که معلم نشانه‌هایی را در دانش‌آموز ببینید و مشاور مدرسه را در جریان قرار دهد، هیچ‌گونه کدگذاری در پرونده او ثبت نخواهد شد و والدین نباید ازاین‌جهت احساس نگرانی خاصی داشته باشند.

در واقع تست‌های سلامت و غربالگری سلامت روان دانش‌آموزان را باید بدعتی سازنده برای کشف مشکلات کودکان و نوجوانان و برداشتن قدم‌های بزرگ برای رفع و درمان آن‌ها بدانیم. راه‌های تقویت روابط اجتماعی کودکان و بهبود شخصیت آن‌ها را می‌توان از همین مسیرهای اولیه پیدا کرد و به آن‌ها قوت بخشید.

به اشتراک بگذارید :