24 ربیع‌الاول 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۲۴ ۱۲:۳۱:۲۶
کد مطلب:  918874
علیرضا کاظمی برنامه های معاونت پرورشی و فرهنگی را برای سال تحصیلی جدید تشریح و تبیین کرد

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش برنامه های این معاونت را برای سال تحصیلی جدید در گردهمایی مشترک شورای معاونان و مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌های کشور تشریح و تبیین کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، علیرضا کاظمی در دومین روز از گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش‌وپرورش که با حضور محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش برگزار شد با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، اظهار کرد: ایشان سه موضوع را همواره مورد تأکید قرار داده‌اند و می‌فرمایند که دانشگاه فرهنگیان را به‌عنوان مرکز تربیت‌معلم جدی بگیرید و مسئله پرورشی و منزلت معلمان را نیز جدی و مدنظر قرار دهید.

او افزود: روح حاکم بر سند تحول بنیادین تربیتی است و همه عوامل برای این است که دانش آموزان را برای حیات طیبه تربیت کنیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: سه استراتژی در معاونت پرورشی و فرهنگی داریم که توسعه فرهنگ اقامه نماز، قرآن و عترت؛ توسعه مهارت‌های ارتباطی و کاهش آسیب‌های اجتماعی و ایجاد روحیه نشاط و امیدآفرینی است و در سطوح مختلف برای این سه استراتژی برنامه‌های در دست اجرا و اقدام داریم.

کاظمی با قدردانی از مدیران کل استان‌هایی که در تابستان برنامه‌ها و جشنواره‌های ملی را مدیریت و اجرا کردند، گفت: خوشبختانه در گزارش‌هایی که از استان‌ها به دست ما رسیده است رویکردهای فرهنگی و تربیتی حاکم و غالب است.

او با بیان اینکه چهل سال است که از مسئله کمبود فضاهای آموزشی کاسته نشده است، تصریح کرد: هرچند دغدغه کمبود نیروی انسانی و فضاهای آموزشی وجود دارد اما باید رویکرد دغدغه‌ها تغییر پیدا کند چراکه این تغییر رویکرد در زیرمجموعه اثر فراوان دارد.

کاظمی تصریح کرد: توجه به نماز، غبارروبی نمازخانه‌ها و زنگ نماز در ابتدای سال تحصیلی بسیار مهم است و سال تحصیلی در مدارس با اقامه نماز جماعت و حضور ائمه جماعات آغاز شود.

او در ادامه اضافه کرد: از مدیران کل درخواست می‌کنم که در استان‌ها شورای عالی نماز تشکیل شود و انشالله در سال تحصیلی آینده سرانه ویژه‌ای برای اقامه نماز در نظر گرفته خواهد شد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به حوزه قرآن اظهار کرد: درس قرآن در تغییر ساعات و جبرانی‌ها فدا نشود و حفظ جز سی قرآن کریم که سال گذشته حدود ٢میلیون و٣٠٠هزار دانش‌آموز و معلم شرکت کردند در سال تحصیلی آینده هم ادامه پیدا کند.

کاظمی خاطرنشان کرد: فرهنگ شهادت و ایثار توسعه و ترویج پیدا کند تا ارزش‌ها به نسل جدید انتقال پیدا کند.

او بابیان اینکه احیای ظرفیت کانون‌های فرهنگی و تربیتی مدنظر قرار بگیرد، گفت: کانون‌ها تنها ظرفیتی هستند که می‌توانند اوقات فراغت دانش آموزان را به‌خوبی برنامه‌ریزی کنند چرا که در همین‌جا استعدادهای دانش آموزان کشف خواهد شد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در ادامه اضافه کرد: آسیب‌های اجتماعی جز اولویت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است و در همین راستا ٢٠طرح برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ریزی‌شده است که یک طرح آن میز نماد است. انتظار داریم تمامی مدیران و معلمان به سامانه نماد متصل شوند.

او تصریح کرد: دستورالعمل اردوها بازنگری و ابلاغ‌شده است و صدور مجوز اردوهای استانی به استان‌ها تفویض خواهد شد.

کاظمی بابیان اینکه هر استان یک مجلس دانش‌آموزی داشته باشد، اظهار کرد: دانش آموزان نخبه را به مدیران وصل کنید چراکه ظرفیت بسیار خوبی است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری شورای هماهنگی تشکل‌ها، ادامه داد: تشکل‌های دانش‌آموزی بهترین ابزار برای این تحقق اهداف تربیتی هستند و باید این ظرفیت را دریابید.

کاظمی تأکید کرد: اجازه ورود هر فردی را در مسائل تربیتی و فرهنگی آموزش‌وپرورش ندهید و مدیران را به این موضوع حساس کنید.

او در پایان گفت: در سال تحصیلی آینده توسعه فرهنگ عفاف و حجاب، آشنایی با اندیشه‌های امام(ره) و جشنواره فرهنگی هنری کالای ایرانی ازجمله برنامه‌های معاونت پرورشی و فرهنگی است.

به اشتراک بگذارید :