3 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ ۱۴:۵۸:۱۹
کد مطلب:  920228
کمیته هدایت تحصیلی با موضوع استانی شدن فرآیند هدایت تحصیلی تشکیل جلسه داد

کمیته هدایت تحصیلی به منظور توزیع متوازن دانش آموزان در رشته های تحصیلی متوسطه دوم با توجه نیازهای جامعه و استان ها با موضوع استانی شدن فرآیند هدایت تحصیلی صبح امروز تشکیل جلسه داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، محمد مصطفوی،معاون برنامه ریزی امور مشاوره در جلسه کمیته هدایت تحصیلی که امروز سه شنبه 26 شهریورماه در سالن جلسات معاونت پرورشی برگزار شد گفت: مهمترین نکته در فرآیند هدایت تحصیلی توجه به  استعداد ، علاقه، ویژگی های شخصیتی دانش آموزان و ظرفیت های مناطق آموزش و پرورش است. 

او افزود: علاوه بر این عواملی نظیر نگاه اجتماعی  در فرآیند هدایت تحصیلی موثر است و اگر هدایت تحصیلی را به صورت استانی انجام دهیم  مشکلی ایجاد نمی شود اما باید توسعه متوازن بر اساس آزمون های مشاوره ای  که در فرآیند  هدایت تحصیلی  موثر است را مد نظر قرار دهیم. 

معاون برنامه ریزی امور مشاوره ادامه داد: به نظر می‌رسد در جلسات آینده وقتی به نتیجه کلی در زمینه استانی شدن فرآیند هدایت تحصیلی رسیدیم تعدادی از نمایندگان استان ها را نیز دعوت کنیم تا نظرات آنها را در زمینه فرآیند هدایت تحصیلی استانی بشنویم تا بتوانیم از نظرات آنها برای اجرای هر چه بهتر فرآیند  هدایت تحصیلی استفاده کنیم. 

سید مصطفی آذرکیش ،مدیرکل دفتر آموزش متوسطه دوم کاردانش نیز در این جلسه گفت: باید مدیریت کنیم تا توسعه متوازن در فرآیند هدایت تحصیلی صورت گیرد علاوه بر این برای اینکه بتوانیم رغبت بیشتری برای حضور دانش آموزان در رشته های فنی حرفه ای و کاردانش ایجاد کنیم باید تجهیزات و وسایل آموزشی هنرستان ها را تقویت کنیم.

او یادآورشد: همانطور که می دانید هدایت تحصیلی بر اساس نظام جامع راهنمایی و مشاوره و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش فرآیندی است و باید بتوانیم شرایط موجود را مدیریت کنیم و تمام تجهیزات و نیروی انسانی را برای یک هدایت تحصیلی متوازن آماده کنیم. 

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه دوم کار دانش خاطر نشان کرد: اما برای استانی کردن فرآیند هدایت تحصیلی لازم است که  سیاست گذاری ها  توسط ستاد صورت گیرد و تنها مدیریت اجرا به استان‌ها تفویض شود.

آذر کیش یادآورشد: البته باید بلوغ لازم در استان ها برای اجرای هرچه بهتر فرآیند هدایت تحصیلی اتفاق بیفتد تا در شورای آموزش و پرورش استان بر اساس ظرفیت های صنعتی و شغلی استان خود  و ضوابطی که در کمیته هدایت تحصیلی مشخص می شود و بر اساس قانون ششم توسعه کشور فرآیند هدایت تحصیلی را انجام دهند. 

همچنین در ادامه جلسه عباس سلطانیان، مدیر کل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری گفت: اینکه فرآیند هدایت تحصیلی را به استان ها تفویض کنیم امری بسیار پسندیده ای  است اما باید استان ها را در این زمینه توانمند کنیم تا به بهترین نحو فرآیند هدایت تحصیلی انجام شود. 

او افزود: پیشنهاد می‌کنم پیش نویس طرح استانی شدن هدایت تحصیلی نوشته شود تا در دستور کار جلسات بعدی قرار گیرد و بر اساس این پیش نویس نظرات کارشناسی ارائه شود. 

مدیر کل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری ادامه داد: البته باید پتانسیل شورای آموزش و پرورش استان ها نیز در نظر گرفته شود و استان ها آمایش شغلی، ظرفیت مشاغل و رشته های مختلف را بررسی کنند تا بتوانیم هدایت تحصیلی متوازن تری با توجه به نیازهای جامعه داشته باشیم. 

او تصریح کرد : گاهی اوقات نگاه جامعه با نگاه ستاد در زمینه هدایت تحصیلی متفاوت است اما باید سعی کنیم که هدایت تحصیلی به صورت فرآیندی باشد و بر اساس آیین نامه هدایت تحصیلی فرآیند هدایت تحصیلی صورت گیرد. 

محمود حسینی، کارشناس مدعو اداره مشاوره نیز در این جلسه گفت: هدایت تحصیلی به عوامل درون سیستمی اتفاقات جامعه، سیاستگذاری ها، گزارش های سازمان سنجش،  ظرفیت ها و تجهیزات آموزشی بستگی دارد. 

او افزود: اولیا می خواهند فرزندانشان پس از تحصیلات دانشگاهی به مراتبی از منزلت اجتماعی دست پیدا کند بنابراین شاید رغبت آنها نسبت به برخی از رشته ها بیشتر باشد. 
کارشناس مدعو اداره مشاوره گفت: به نظر می‌رسد اگر هدایت تحصیلی به صورت استانی انجام شود با توجه به تصمیماتی که در شورای آموزش و پرورش استان گرفته می شود می توان هدایت تحصیلی را با توجه به ظرفیت صنعتی، شغلی و آینده هر استان انجام داد. 

او تصریح کرد: البته سیاستگذاری  اصلی هدایت  تحصیلی باید در سطح ستاد انجام شود و ستاد تنها وظیفه نظارتی داشته باشد و استانداران با کمک سایر دستگاه ها و با توجه به ظرفیت های موجود در هر استان ها فرآیند هدایت تحصیلی را انجام دهند و با توجه به آینده شغلی که در استان وجود دارد تصمیم گیری لازم را برای ظرفیت سازی هدایت تحصیلی انجام شود.

در ادامه محمد مهدی کاظمی، معاون دفتر فنی و حرفه‌ای و کاردانش گفت: هدایت تحصیلی تفاوتی نمی کند استانی یا کشوری انجام شود بلکه باید  هدایت تحصیلی به صورت فرایندی اجرا شود تا بتوانیم توسعه متوازن در رشته ها با توجه به ظرفیت های شغلی و صنعتی کشور داشته باشیم.

او یادآور شد: البته سیاست گذاری کلان در زمینه هدایت تحصیلی می تواند در سطح کشور انجام شود اما برنامه ریزی و ظرفیت سازی در استان صورت گیرد تا بر اساس دغدغه های استانی هدایت تحصیلی دانش آموزان انجام شود و ما شاهد توسعه متوازن بر اساس نیاز های جامعه در سطح استان باشیم.

معاون دفتر فنی و حرفه‌ای و کاردانش خاطر نشان کرد: شورای آموزش و پرورش استان‌ها نیز باید در فرآیند هدایت تحصیلی به صورت موثر عمل کنند و ستاد نیز کیفیت هدایت تحصیلی را از استانها مطالبه کنند بنابراین لازم است تا مباحث مختلف شغلی صنعتی و کشاورزی استان ها در امر هدایت تحصیلی مد نظر قرار گیرد.

همچنین احمد فراهانی، رئیس مرکز آموزش نیروی انسانی و فناوری اطلاعات در پایان این جلسه گفت:  برای سامانه هدایت تحصیلی تفاوتی نمی کند که امر هدایت تحصیلی به صورت استانی یا ستادی برگزار شود بلکه فرآیند هدایت تحصیلی بر اساس سیاست گذاری هایی که از پیش تعیین شده در سامانه انجام می شود.

او افزود: هم اکنون نیز در سامانه بر اساس ظرفیت‌هایی که استان ها اعلام می کنند و پتانسیل هایی که برای اجرای هدایت تحصیلی دارند فرآیند هدایت تحصیلی صورت می‌گیرد.

رئیس مرکز آموزش نیروی انسانی و فناوری اطلاعات افزود: البته به نظر می رسد اگر فرآیند هدایت تحصیلی به استان ها واگذار شود تا استان ها بر اساس ظرفیت های خود در  این زمینه  تصمیم بگیرند امری منطقی است اما وزارت آموزش و پرورش باید نقش نظارتی داشته باشند تا تا بتواند فرآیند هدایت تحصیلی را به صورت شایسته اجرا کند. 

به اشتراک بگذارید :