20 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ ۱۳:۳۱:۵۹
کد مطلب:  924565
روز پرکار فرشتگان دراستقبال از جویندگان علم و دانایی

سرمایه‏ گذاری بر روی انسان، به معنای سرمایه گذاری بر روی مولّد فن آوری است و امر آموزش و پرورش، یک سرمایه گذاری افزوده است .

ستاد همکاریها/ با آغاز سال تحصیلی در اول مهر، همه ساله میلیون‏ها دانش ‏آموز، به شوق آموختن دانش، روانه مدارس می ‏شوند. این تکاپو جلوه زیبایی را به جامعه می ‏بخشد، گویی که خونی تازه به رگ ‏های حیات کشور اسلامی عزیزمان وارد شده است و این چنین، تجسم پرمعنایی از نسل آینده به اذهان خطور می ‏کند.

 برای سازندگی، هیچ راهی مناسب‏ تر از توجه عمیق به امر مهم تعلیم و تربیت نمی ‏باشد. سرمایه‏ گذاری بر روی انسان، به معنای سرمایه گذاری بر روی مولّد فن آوری است و امر آموزش و پرورش، یک سرمایه گذاری افزوده است، یعنی هزینه ‏ای که صرف یک دانش‏ آموز می ‏شود، سودی چند برابر خواهد داشت.

آموزش و پرورش به طور مستقیم در تحول و پیشرفت سایر نهادهای اجتماعی نیز نقش بنیادی و زمینه ساز دارد و ضعف و قوت این نهاد، در نهایت به ضعف یا پیشرفت سایر نهادهای اجتماعی منجر می ‏شود.

*بهشت در پی محصل

پیامبرصلی الله علیه وآله :مَن کانَ فی طَلَبِ العِلمِ کانَتِ الجَنَّةُ فی طَلَبِهِ

هر کس در پی آموختن دانش باشد ، بهشت در پی او است/ میزان الحکمه ، ح ۱۳۷۸۴ .

*در پناه خداوند

طالِبُ العِلمِ ، مَحفُوفٌ بِعِنایَةِ اللَّهِ/جوینده دانش ، در پناه عنایت خداوند است/عوالی اللآلی ، ج ۱ ، ص ۲۹۲ .

*آمرزیده نزد خداوند

مَنِ انتَقَلَ لِیَتَعَلَّمَ عِلماً غُفِرَ لَهُ قَبلَ أن یَخطُوَ/آن که در پی آموختن دانش به راه افتد ، پیش از آن‏که گام بردارد ، آمرزیده می‏شود/

الجامع الصغیر ، ج ۲ ، ص ۵۸۲ .

*عزّت دنیا و رستگاری آخرت

امام علی ‏علیه السلام :

لِطالِبِ العِلمِ عِزُّ الدُّنیا و فَوزُ الآخِرَةِ/جوینده دانش را ، عزّت دنیا و رستگاری آخرت است/غرر الحکم و درر العلم ، ح ۷۳۴۹ .

*مباهات مخلوقات

امام باقرعلیه السلام :

إنَّ جَمیِعَ دَوابِّ الأرضِ لَتُصَلِّی عَلی طالِبِ العِلمِ حَتَّی الحِیتانِ فی البَحرِ/همه جنبند گان زمین ، حتّی ماهیان دریا ، بر جوینده دانش درود می‏فرستند/ بصائر الدّرجات ، ج ۴ ، ص ۲۴ .

*فرشهای عرشی

امام صادق ‏علیه السلام :إنَّ المَلائکَةَ لَتَضَعُ أجنِحَتَها لِطالِبِ العِلمِ رِضیً بِهِ

فرشتگان ، با خشنودی ، بال‏هایشان را برای جوینده علم می‏گسترند/ثواب الأعمال ، ص ۱۳۱ .

انتهای پیام /

 

به اشتراک بگذارید :