16 ربیع‌الاول 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ ۲۰:۵۱:۵۴
کد مطلب:  935777
دبیر شورای عالی توسعه قرآنی کشور
دانش آموزان را به وقف قرآنی تشویق کنیم

دبیر شورای عالی توسعه قرآنی کشور گفت: باید به سمت وقف های مشارکتی در حوزه قرآن حرکت کنیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی با اشاره با حدیث شریف نبوی(ص): "خدا رحمت کند آن کسی را که بداند از کجا آمده، برای چه آمده و به کجا می‌رود. " گفت:  برای بحث راجع به فعالیت های قرآن، عترت و نماز باید ابتدا تاریخ شناسی قرآن، عترت و نماز در آموزش و پرورش را بشناسیم. در اسناد، قرآن در بالاترین سطح در اجرا و در پایین ترین سطح در بودجه را دارد. قرآن در هندسه آموزش و پرورش بالاترین ضریب نفوذ جامعه مخاطب 14 و نیم میلیون دانش آموز،یک میلیون کارگزار با احتساب خانواده ها 60 میلیون می باشد.

او افزود: ظرفیت های قرآنی در آموزش و پرورش بسیار ظرفیت مناسبی است. اما در پایان دوره تحصیلات عمومی، دانش آموزان قادر نیستند، قرآن بخوانند. حجم زیادی از ساعات درسی به نام قرآن صرف و هزینه می شود.

او ادامه داد: ۵۰ درصد محور توسعه فرهنگ قرآنی در آموزش است، 33 درصد ترویج فعالیت های قرآنی و 7 درصد در پژوهش و 10 درصد آموزش عالی اختصاص دارد. یعنی اگر فقط دستگاه تعلیم و تربیت کشور بتواند به صورت صحیح به وظایف خود در زمینه آموزش قرآن عمل کرند، ۶۰ درصد این اهداف محقق خواهد شد.

محمدی گفت: الگوسازی باید در آموزش و پرورش و در کل کشور انجام شود. اگر سایر معاونت های آموزش و پرورش آموزش قرآن و توسعه فرهنگ قرآنی را جدی نگیرند، خودشان اولین ضربه را می خورند.

دبیر شورای عالی توسعه فرهنگ قرآنی کشور با اشاره به فعالیت های قرآنی آموزش و پرروش افزود: الحمد الله فعالیت های ترویجی بسیاری در آموزش و پرورش وجود دارد، قرآن در جمهوری اسلامی و نظام آموزش و پرورش مهجور بوده و هنوز از مهجوریت خارج نشده است.

محمدی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش جمهوری اسلامی تجربه‌های خوبی دارد، اما این تجربیات تجمیع نمی‌شود و باعث شده است شبکه‌های ارتباطی قرآن شکل نگیرد.

او مصوبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور، اهداف آموزش عمومی قرآن را به شرح ذیل است اعلام کرد: 1- نهادینه شدن فرهنگ انس با قرآن و تربیت ۱۰ میلیون حافظ؛ 2- ایجاد توانایی خواندن همراه با فهم و تدبر در قرآن و بهره‌گیری مردم از تعالیم قرآن در زندگی. در آموزش و پرورش وظیفه اصلی آموزش قرآن بر عهده معلمان پرورشی در کنار معلمان قرآن است و وظیفه دوم بر عهده معلمان قرآن از طریق برنامه درسی رسمی درس قرآن است.

محمدی در پایان اشاره کرد: اما یکی از کارهای بزرگی که روی زمین است، وقف است. بیش از ۸۰۰ نوع وقف در کشور وجود دارد که عمده این موقوفات برای امام حسین (ع) و فقط 30 نوع آن - که معادل 2 درصد از موقوفات می باشد- برای قرآن است.

او گفت: انقلابی که در کشور باید در این زمینه انجام شود و سمت ترویج فرهنگ ایجاد موقوفات مشارکتی قرآنی در بستر آموزش و پرروش حرکت کنیم. به این صورت بسیاری از موانع پیش روی فعالیت های قرآنی در زمینه مباحث مالی برداشته خواهد شد. موقوفه مشارکتی نوعی از وقف است که افراد با توان مالی مختلف می توانند در کنار هم یک موقوفه را حتی با کمترین مبلغ ایجاد نمایند و اسم خودشان را در زمره واقفین ثبت کنند.

به اشتراک بگذارید :