16 ربیع‌الاول 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۰۶:۴۰:۰۲
کد مطلب:  935816
عضویت، افزایش واریزی تا پنج درصد و ادامه عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان

ضریب نفوذ صندوق ذخیره فرهنگیان در بین این قشر آگاه و شریف در سال‌های اخیر به 82 درصد رسیده است

ضریب نفوذ صندوق ذخیره فرهنگیان در بین این قشر آگاه و شریف در سال‌های اخیر به 82 درصد رسیده است که اگرچه این درصد به معنی عضویت اکثریت معلمان در این موسسه است اما همزمان نشان می‌دهد که جمعیت حدودا 18 درصدی فرهنگیان از مزایای صندوق بی‌بهره مانده‌اند. از سوی دیگر، با اینکه فرهنگیان عضو به میزان واریزی سهم خود از سهم دولت برخوردار می‌شوند اما با نگاهی به واریزی حدودا یک درصدی بسیاری از اعضا به صندوق می‌توان پی برد که آنها از 70 تا 80 درصد سهم دولت که می‌تواند تا سقف پنج درصد حقوق و مزایای آنها باشد، عملا محروم مانده‌اند. در همین حال اگرچه فرهنگیان بازنشسته تا چند برابر واریزی خود از موسسه دریافت کرده‌اند، اما به جای دریافت حق خود بلافاصله پس از بازنشستگی و با ادامه عضویت در سال‌های آینده می‌توانند با بهره‌مندی از سود فعالیت‌های آتی این موسسه، دریافتی خود را به طور چشمگیری افزایش دهند.

هدف موسسه بهره‌مندی کلیه معلمان از حداکثر سودآوری و مزایای صندوق ذخیره فرهنگیان است و این مساله بستگی به تصمیم‌های امروز فرهنگیان دارد؛ تصمیم‌هایی که می‌تواند نقش بسیار پررنگی در آینده مالی و معیشتی آنها داشته باشد.

تصمیم اول

عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان اختیاری است اما صندوق تلاش می‌کند که حتی یک نفر از معلمان به واسطه عدم آگاهی از سودآوری و مزایای صندوق، از این موسسه بی‌بهره نماند. بنابراین اولین تصمیم را باید آن دسته از فرهنگیانی بگیرند که هنوز به عضویت صندوق اقدام نکرده‌اند. واقعیت این است که تنها راه بهره‌مندی کارکنان آموزش و پرورش از سهم دولت و همچنین بهره‌مندی از سودآوری و مزایای موسسه، عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان است. این در حالی است که سایر کارکنان دولت، از طریق صندوق کارکنان دولت از این سهم برخوردار می‌شوند. اگرچه عدم عضویت جمعیت 18 درصدی فرهنگیان در موسسه، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد اما این به معنی 30 سال از دست رفتن سهم دولت و سودآوری موسسه برای فرهنگیان غیرعضو است زیرا طبق قانون موسسه از ارائه خدمات به فرهنگیان غیر عضو معذور است و این یک ضرر آشکار مالی برای این عزیزان است.

تصمیم دوم

عضویت بالای 82 درصدی فرهنگیان در موسسه خبر خوبی است اما آنچه در این میان مغفول مانده است، عدم بهره‌مندی کامل این عزیزان از سهم دولت‌ و سودآوری و مزایای موسسه است. بنابراین، دومین تصمیم را باید فرهنگیان عضو موسسه بگیرند. اگرچه این دسته از فرهنگیان گام نخست برای بهره‌مندی از سهم دولت و سودآوری صندوق ذخیره فرهنگیان را برداشته‌اند اما میزان واریزی ماهیانه آنها نشان می‌دهد که این شرط لازم بوده اما کافی نیست. زیرا بسیاری از فرهنگیان عضو موسسه در حال حاضر حدود یک درصد از حقوق ومزایای خود را به صندوق واریز می‌کنند و به همان میزان از سهم دولت بهره‌مند می‌شوند در حالی که سقف مجاز برای برخورداری از سهم دولت پنج درصد است. البته نکته امیدوار کننده این است که به دنبال اعتمادسازی و افزایش سودآوری و شکوفایی صندوق، بسیاری از فرهنگیان عضو، اقدام به افزایش واریزی خود کرده و تاکنون بیش از 170 هزار نفر معادل حدود ۲۲ درصد از اعضای موسسه میزان واریزی خود را تا سقف پنج درصد افزایش داده‌اند اما تعداد زیادی از فرهنگیان عضو موسسه از 70 تا 80 درصد سهم دولت بی‌بهره‌اند. اکنون که سهم از دست رفته دولت در برنامه پنجم توسعه زنده شده و سهم دولت در برنامه ششم توسعه قطعی شده است، فرهنگیان فقط با مراجعه به تعاون اداره محل خدمت خود می‌توانند گام دوم را برای بهره‌مندی کامل از سهم دولت و سودآوری و مزایای موسسه بردارند.

تصمیم سوم

صندوق ذخیره فرهنگیان پس از مدتی تلاطم، وارد دوران ثبات، شکوفایی و سودآوری شده که از خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها هم فراتر رفته است. از این رو سومین تصمیم مهم را باید بازنشستگانی بگیرند که عضو صندوق بوده‌اند و با دریافت حق خود از صندوق، قصد خروج از آن را دارند. واقعیت این است که دارایی‌های فعلی صندوق ذخیره فرهنگیان مرهون قطره قطره واریزی تک‌تک فرهنگیانی است که امروز به دریایی از سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در حوزه‌های پتروشیمی، انرژی، صنعت، املاک و مستغلات و غیره تبدیل شده است. در همین حال، میزان سرمایه‌گذاری چند سال اخیر صندوق ذخیره فرهنگیان به ویژه در حوزه پتروشیمی بی‌سابقه است؛ سرمایه‌گذاری‌هایی که در چند سال آینده به ثمر خواهد نشست و هر سال بالغ بر هزار میلیارد تومان به سودآوری صندوق اضافه می‌کند، به طوری که پیش‌بینی می‌شود سودآوری موسسه در سال 1402 یعنی تا کمتر از 4 سال دیگر از مرز 5 هزار میلیارد تومان در سال عبور کند.

فرهنگیان بازنشسته تنها در صورتی می‌توانند از این سودآوری چشمگیر بهره‌مند شوند که به عضویت خود در موسسه ادامه داده و حداقل طی سه الی چهار سال آینده پول خود را از صندوق خارج نکنند. اگرچه سهم دولت به بازنشستگان تعلق نمی‌گیرد اما حجم سودآوری موسسه به اندازه‌ای خواهد بود که لبخند رضایت را بر لبان بازنشستگان جاری کند. در همین حال، آغاز اقداماتی برای بورسی شدن شرکت‌های تابعه و برنامه‌های صندوق برای واگذاری سهام برخی شرکت‌های تابعه به اعضا، دریافتی بازنشستگان در سال‌های آتی را فراتر از انتظار آنان افزایش می‌دهد.

با توجه به آنچه گفته شد، تصمیم‌های امروز فرهنگیان، تاثیر چشمگیری در وضعیت مالی و معیشتی آنها در آینده خواهد داشت. فرهنگیان غیر عضو می‌توانند با پیوستن به خانواده بزرگ صندوق ذخیره فرهنگیان، از این تنها فرصت بهره‌مندی از سهم دولت و سودآوری موسسه استفاده کنند؛ فرهنگیان عضو می‌توانند با افزایش میزان واریزی از سهم دولت تا سقف 5 درصد برخوردار شده و سود بیشتری از صندوق دریافت کنند و در نهایت اینکه بازنشستگان می‌توانند با ادامه عضویت در موسسه طی سال‌های آتی، از سرمایه‎گذاری‌های سال‌های گذشته خود، بالاترین بهره را ببرند.

به اشتراک بگذارید :