24 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ ۱۵:۵۴:۱۹
کد مطلب:  962766
وزیر آموزش‌وپرورش درحاشیه آئین افتتاحیه المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای:
رتبه‌بندی فرهنگیان امسال اجرایی می‌شود/ منزلت معلمان نباید تحت‌الشعاع یک خطا قرار گیرد/ همه معوقات فرهنگیان تا پایان سال 97 پرداخت شده

وزیرآموزش‌وپرورش در حاشیه آئین افتتاحیه المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای، از در دستور کار دولت قرار گرفتن آئین‌نامه طرح رتبه ‌بندی فرهنگیان تا یکی دو هفته آینده خبرداد وگفت: نباید به خاطر خطای یک معلم، شأن و منزلت معلمان تحت‌الشعاع قرار گیرد و همه باید قدردان زحمات معلمان باشند.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، صبح امروز محسن حاجی میرزایی در حاشیه آیین افتتاحیه کشوری ششمین دوره المپیاد درون مدرسه‌ای در دبیرستان پسرانه شهدای پاسداران منطقه 4 تهران و در جمع اصحاب رسانه اظهارکرد: امیدوارم آیین‌نامه طرح رتبه‌بندی فرهنگیان تا یکی دو هفته آینده در دستورکار دولت قرارگیرد و جهت اجرا ابلاغ شود.

رتبه‌بندی فرهنگیان حتماً امسال اجرایی می‌شود

 وی2 هزار میلیارد تومان اعتبار را برای اجرای طرح رتبه‌بندی در شش‌ماهه دوم امسال، کافی دانست و افزود: این طرح حتماً امسال اجرا خواهد شد، البته آیین‌نامه‌ای دارد، از زمان مأموریتم درآموزش‌وپرورش این طرح درسه جلسه کمیسیون اجتماعی دولت بررسی و نهایی شده است تا در دولت مطرح شود بنابر این امیدوارم تا یکی دو هفته آینده در دستور کار دولت قرارگیرد و اجرایی شود.

وزیرآموزش‌وپرورش تصریح کرد: افزایش حقوق ناشی از اجرای طرح رتبه‌بندی از اول مهر ۹۸اعمال و شامل همه همکاران می‌شود، بنابراین همکاران در پنج رتبه متناسب با مدرک، سابقه وصلاحیت حرفه‌ای و تخصصی رتبه‌بندی می‌شوند و هر چهار سال یک‌بار رتبه‌ها با کسب صلاحیت‌ها و دوره‌های آموزشی و مدرک تحصیلی تغییر می‌کند.

پرداخت همه معوقات فرهنگیان تا پایان سال 97

وی از پرداخت همه معوقات تا پایان سال 97 خبرداد و عنوان کرد: بخش عمده مطالبات مربوط به پایان خدمت بازنشستگان و همچنین بخشی نیز مربوط به‌اضافه کار و حق مأموریت کارکنان اداری و حق‌التدریس آموزشیاران بود که تسویه شد برای پاداش پایان خدمت کمتر از پنج هزار میلیارد تومان بود که در دو ماه اخیر تزریق شد لذا تلاش داریم تا مطالبات باقی‌مانده سال ۹۸را نیز صفر کنیم.

ارائه گزارش کمبود معلم به دولت

حاجی میرزایی در خصوص جبران کمبود نیروی انسانی اظهار کرد: از ابتدای مسئولیتم متوجه کمبود معلم شدم لذا تلاش کردیم با تأخیر بازنشستگی برخی همکاران و به‌کارگیری از آن‌ها، به‌کارگیری نیروهای حق‌التدریس و مربیان پیش‌دبستانی کمبود معلم را جبران کردیم.

وی خاطرنشان کرد: سعی می‌کنیم در سال تحصیلی آینده نیاز معلم را به نحوی مناسب‌تر رفع کنیم گزارشی نیز در همین خصوص به هیات دولت ارائه داده‌ایم لذا گروهی متشکل از سازمان برنامه‌وبودجه، سازمان امور اداری و استخدامی وآموزش‌وپرورش مأموریت دارند ارزیابی دقیقی از نیروهای موردنیاز، کیفیت نیروها و توزیع آن‌ها در مناطق مختلف داشته باشند و با توجه به روند رو به رشد تعداد دانش آموزان در سال‌های آینده برای تأمین معلم برنامه‌ریزی کنند.

عضو کابینه تدبیر و امید اضافه کرد: ورزش تنها ساعتی برای گذراندن اوقات فراغت دانش‌آموزان نیست بلکه بخش مهمی از تربیت محسوب می‌شود و بدون ورزش سایر جنبه‌های تربیتی کامل نخواهد شد لذا موضوع ورزش برای آموزش‌وپرورش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی درخصوص زنگ ورزش اظهار کرد: باید متخصصان درسی کافی و یا ناکافی بودن زنگ ورزش را توضیح دهند، البته برای مجموع اهداف تعلیم و تربیت پیش‌بینی‌هایی انجام‌شده اما فعلاً محصول کار سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی همین میزان ساعتی است که برای ورزش در مدارس تعیین‌شده است.

وزیرآموزش‌وپرورش ادامه داد: کمبودها وکاستی‌هایی در تأمین نیروی انسانی موردنیاز در حوزه ورزش دانش آموزان داریم که به روش‌های مختلف تأمین‌شده اما تلاش می‌کنیم از ظرفیت مربیان موجود نیز استفاده کنیم.

منزلت معلمان نباید تحت‌الشعاع یک خطا قرار گیرد

وی در خصوص موضوع تنبیه بدنی دانش‌آموزان نیز اظهار کرد: این موضوع درست نیست که بگوییم تنبیه بدنی زیاد شده زیرا با توجه به فعالیت 110 هزار مدرسه طبیعی است همکاری پیدا شود که هیجانات خود را کنترل نکند البته ما به‌سرعت عکس‌العمل نشان می‌دهیم و سعی خواهیم کرد این موضوع را به صفر برسانیم.

حاجی میرزایی درباره ماجرای تنبیه‌ بدنی یک دانش‌آموز گفت: به مدیرکل مربوطه دستور پیگیری دادم البته در این‌گونه موارد معلم خاطی به هیات تخلفات معرفی می‌شود و ممکن است برای مدتی یا همیشه اجازه تدریس پیدا نکند.

وی ادامه داد: در این خصوص مجازات مختلفی پیش‌بینی‌شده است لذا درخواست می‌کنم همه ما قدردان زحمات معلمان عزیز باشیم زیرابه دانش آموزان درس عشق و فداکاری می‌آموزند بنابراین نباید منزلت آن‌ها به علت برخی خطاهای همکاران تحت‌الشعاع قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید :