18 ربیع‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ ۱۳:۰۹:۱۹
کد مطلب:  995964
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی؛
از پژوهش‌های دانش آموزان و معلمان حمایت شود

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اظهار کرد: از پژوهش‌های دانش آموزان و معلمان حمایت صورت بگیرد.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی ذوعلم در نشست هماهنگی هفته پژوهش سال 98 که در سالن جلسات سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد، اظهار کرد: پژوهش برای آموزش ‌و پرورش باید یک مبنا تلقی شود یعنی اینکه هم آموزش و هم پرورش بر مبنای پژوهش صورت گیرد و اگر بر اساس پژوهش صورت نگیرد آن حرکت جهت‌دار که ما را به هدف نزدیک کند نخواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه پژوهش بسیار مهم است، گفت: گرامیداشت هفته پژوهش در وزارت آموزش‌وپرورش بر عهده سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی سپرده‌شده و پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش در خط مقدم این عرصه قرار دارد و همه بخش‌ها باید خودشان را دخیل و مکلف بدانند که به امر پژوهش کمک شود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به تعریف انواع پژوهش در آموزش‌وپرورش، اظهار کرد: باید بدانیم پژوهشی که می‌خواهد صورت بگیرد چه نوع پژوهشی است؟ پژوهشی آکادمیک و دانشگاهی است یا پژوهش نظری به معنای رایج است یا اینکه پژوهش‌هایی است که دانش آموزان را در جهت ارتقا و رشد تفکر، تعقل و اندیشه ورزی توانمند کند یا اینکه بتواند معلم، مدیر و مربی را در جهت حسن اجرای رسالت پژوهشی و تربیتی‌اش کمک کند یا پژوهشی که بتواند مسائل آموزش ‌وپرورش را حل کند و در ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت مؤثر باشد. حتماً باید استانداردی درپژوهش‌های وزارت آموزش‌وپرورش تعریف کنیم.

ذوعلم در ادامه اضافه کرد: برای هفته پژوهش ابتدا یک شعار تعیین گردد و سپس برای این هفته یک نام‌گذاری با هویت و اقتضای آموزشی و پرورشی صورت گیرد که هم‌جهت دهنده و هم نمادین است.

وی بابیان اینکه در سند برنامه درسی ملی به تفکر محوری و تعقل محوری تأکید شده است، گفت: دو خلأ در برنامه‌های ما مطرح می‌شود یکی اینکه برنامه درسی خلاقیت محور نیست و محفوظاتی است و دیگر اینکه ارتباطی با زندگی واقعی پیدا نمی‌کند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: کارگروه علمی به معنای خاص با حضور پژوهشگاه، معاونت طراحی و تولید بسته‌های یادگیری و حوزه‌های تربیت ویادگیری تشکیل شود تا محورهایی را مشخص کند که به مدارس و محققین اولویت‌های پژوهشی سال آینده را معرفی می‌نماید و درواقع از پژوهش‌های دانش آموزان و معلمان هدایت و حمایت صورت بگیرد.

وی با تأکید بر الهام گرفتن از بیانیه گام دوم انقلاب در همه عرصه‌ها گفت: می‌توانیم امسال را گام دومی در عرصه پژوهش تلقی کنیم و این مراسم، نقطه آغازی برای فرایند پژوهشی سال آینده باشد.

ذوعلم در خصوص اهمیت توجه به پژوهش‌های صورت گرفته در مسائل آموزش‌وپرورش و انتخاب پایان‌نامه‌ها و رساله‌های برتر در این حوزه، تصریح کرد: نگاه‌های دانشی و نگاه عمیق نظری کار پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه است اما آنچه ما را متمایز می‌کند این است که مسائل آموزش‌وپرورش مطرح شود. حتی با برگزاری کارگاه‌های آموزشی در استان‌ها، ارتقای توانمندی پژوهشی استان و ارائه تجارب طرح بوم می‌توان بعد علمی هفته پژوهش را تقویت نمود.

به اشتراک بگذارید :