9 ربیع‌الاول 1443

وضعیت دانش آموزان اتباع خارجی در ایران

     

جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگ­ترین کشورهای پناهنده­پذیر در سطح دنیاست و در این میان اتباع کشورهای افغانستان و عراق بیشترین جمعیت پناهنده و مهاجر را به خود اختصاص داده­اند. وزارت آموزش و پرورش مفتخر است که با فراهم سازی بستری مناسب، امکان تحصیل در تمامی سطوح آموزشی از ابتدایی تا دانشگاه را برای این دانش آموزان عزیز فراهم نموده است. خدمات آموزشی جمهوری اسلامی ایران به مهاجران به ویژه دانش آموزان اتباع افغانستانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی رشد کمّی و کیفی را تجربه کرده و با فرمان مقام معظم رهبری (مدظلّه العالی)، مبنی بر این­که "هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بدون ‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل باز بمانند و همه آن­ها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند." کامل شده است. کودکان لازم­التعلیم اتباع افغانستان پس از این فرمان و با دریافت برگه ویژه حمایت تحصیلی توانسته اند در مدارس دولتی و غیر دولتی جمهوری اسلامی ایران به راحتی ثبت نام و ادامه تحصیل دهند به گونه ای که در حال حاضر بیش از 140 هزار دانش آموز فاقد هرگونه مدرک هویتی   اقامتی معتبر، تنها با دریافت این برگه­ها از دفاترکفالت سراسر کشور در شرایطی کاملاً برابر با دانش آموزان ایرانی از فرصت های برابر آموزشی و تربیتی بهره مند شده اند. مبانی دینی، ارزشی و اخلاقی حاکم بر نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران باعث گردیده است رویه سیاستی «ادغام آموزشی و پرهیز از جداسازی دانش آموزان» به عنوان شاخصه‌ای مترقی و تقریباً منحصر به فرد (در قیاس با سایر کشورهای پناهنده پذیر دنیا) مورد توجه قرارگیرد و طی آن دانش آموزان اتباع خارجی به ویژه دانش آموزان تبعه کشور دوست و همسایه (افغانستان) با رویکردی برادرانه و انسان دوستانه در کنار دانش آموزان ایرانی در فضایی آرام و ایمن تحصیل نمایند. علاوه بر این ها دسترسی برابر و عادلانه این دانش آموزان  به سایر خدمات آموزشی، فرهنگی تربیتی، بهداشتی و درمانی،  مشاوره‌ی تحصیلی و خانواده و ... از جمله دستاوردها و خدمات نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.

آمارها حاکی از آن است که حدود نیم میلیون نفر (497508) دانش‌آموز اتباع خارجی در مدارس داخل و خارج از کشورمان مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 472389 نفر از اتباع کشور افغانستان و بقیه اتباع سایر کشورها هستند که در بیش از 1660 مدرسه و 16600 کلاس درس کشور ساماندهی شده و مشغول به تحصیل هستند.

جمهوری اسلامی ایران سالانه بیش از 20 هزار میلیارد ریال جهت تحصیل این دانش آموزان عزیز هزینه پرداخت می نماید. این درحالی است که میزان کمک های سازمان های بین المللی(حدود 3.8 درصد) در مقایسه با حجم خدمات متنوع آموزشی و پرورشی جمهوری اسلامی ایران قابل قیاس نبوده است. انتظار می رود تا هنگامی که این عزیزان در داخل کشور حضور دارند و از خدمات متنوع و مختلف بهره مند می شوند، سازمان ها و مجامع بین المللی حمایت‌های خود را توسعه و گسترش دهند.

جدول مقایسه ای آمار دانش آموزان اتباع خارجی