13 صفر 1442

 

معاون پژوهش و برنامه ریزی در برنامه زنده چشم انداز گفت :

ایجاد شبکه" شاد " راهکار مناسبی برای ادامه برنامه های آموزشی و پرورشی بود

معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش لرستان  در برنامه چشم انداز که از  صدا وسیمای لرستان پخش می شود گفت : پس از تعطیلی مدارس دو راهکار وجود داشت ، یکی تعطیلی مدارس و دیگری برنامه ریزی برای ادامه برنامه های آموزشی و پرورشی ، که با همت همه مسئولین راهکار دوم اجرا شد .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش لرستان: علی جودکی در برنامه چشم انداز که از  صدا وسیمای لرستان پخش می شود،  روند ایجاد و پیگیری برنامه های آموزشی و پرورشی در بستر "شاد " را بیان نمود .

معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش لرستان در ادامه افزود : پس از شیوع کرونا ویروس و تعطیلی مدارس برنامه های آموزشی و پرورشی تعطیل نشد و از طریق شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران و حضور همکاران در فضای مجازی پیگیری شد ولی این امر دو سویه نبود و ارتباط دانش آموز و معلم دو طرفه نبود به همین منظور لازمه ایجاد شبکه ای اختصاصی و ارتباط دو سویه معلم ومحصل اجتناب ناپذیر بود ، با همت مسئولین و تلاش همکاران در وزارت آموزش و پرورش بستر اختصاصی شبکه " شاد " فراهم شد.

علی جودکی در خصوص انتخاب معلم نمونه ،ضمن بیان آمار تعداد همکاران ، دانش آموزان،مدارس و  کلاس های درس در سطح استان  گفت : انتخاب معلم نمونه دارای ضوابط و شرایط خاص و دستورالعمل های ویژه است که با رعایت این ضوابط معلمین نمونه شهرستان ، استان ومنتخبین برای معرفی به کشور شناسایی می شوند .

معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش لرستان ضمن بیان روز شمار هفته معلم گفت : برنامه های این هفته بصورت غیر حضوری و به شکل ویدیو کنفرانس اجرا می شود .

 این برنامه همزمان از رادیو نما صدای لرستان و شبکه افلاک پخش می شد ، تکرار این برنامه روز یکشنبه ساعت 11 و پانزده دقیقه صبح خواهد بود.

 

*******************************************************************************************************************************************************************************************************************

مدیر کل آموزش و پرورش لرستان گفت :

شبکه "شاد" آینده آموزش و پرورش را رقم خواهد زد

از طریق ویدیو کنفرانس شبکه آموزشی دانش آموزان " شاد "  در دبیرستان دوره اول شهید محمد جواد توکلی شهرستان الیگودرز افتتاح شد .

 

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش لرستان ، مدیر کل آموزش و پرورش پس از افتتاح شبکه آموزشی دانش آموزان ویژه دانش آموزان  دوره اول متوسطه شهرستان الیگودرز از طریق ویدیو کنفرانس گفت :  دانش آموزانی که نمی توانند از شبکه شاد استفاده کنند نباید از آموزش محروم شوند، به هر شکل ممکن تلاش خواهیم کرد تا خدمات آموزشی در اختیار این دانش آموزان قرار گیرد .

علیرضا نخعی افزود : شاید سریع ترین ، کاملترین و به نوعی بهترین روش آموزشی استفاده  از شبکه شاد باشد ولی ممکن است این شبکه دربرخی از مناطق پوشش دهی لازم را  نداشته باشد یا به دلیل نبود امکانات و مشکلات سخت افزاری دانش آموزان نتوانند از شبکه شاد استفاده کنند باید با تهیه درس نامه یا فایل صوتی امکانی فراهم کرد تا حتی یک دانش آموز از تحصیل جا نماند ، باید سعی کرد از فعالیتهای مکاتبه ای ، غیر حضوری ، راهبران آموزشی و با حمایت  معلمین عزیز و زحمت کش در مناطق صعب العبور و دور افتاده خدمات آموزشی را ارایه نمود .

در ادامه مجید اسکندری سرپرست آموزش و پرورش شهرستان الیگودرز از طریق ویدیو کنفرانس در دبیرستان متوسطه دوره اول شهید محمد جواد توکلی از خدمات ارایه شده  این شهرستان در راستای پوشش دهی شبکه شاد گزارشی را بیان نمود .

 

****************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

به همت معاونت پرورشی و فر هنگی استان لرستان

اولین محتوای آموزشی در شبکه آموزشی دانش آموزان " شاد " بارگذاری شد

 

در راستای عینیّت بخشی به ساحتهای سند تحول بنیادین در فضای مجازی ،طبق دستورالعمل های وزارت آموزش و پرورش ، اولین محتوای آموزشی معاونت پرورشی و فر هنگی استان لرستان بر روی کانال پرورشی و فرهنگی شبکه آموزش دانش آموزان - شاد - بارگذاری شد .

 به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی به نقل از معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش لرستان،  با توجه به  آغاز فعالیت های  کانال پرورشی و فرهنگی در پیام رسان  آموزشی  شاد، اولین محتوای آموزشی در حوزه فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش توسط اداره کل آموزش و پرورش استان لرستان تهیه و بارگذاری شد.

حجت مومنی در ادامه افزود : این محتوای آموزشی توسط  نورالدین کرمی مدرس درس فرهنگ و هنر با موضوع تدریس درس  خوشنویسی ، شامل ، آموزش  خط  نستعلیق،  تنظیم و اجرا گردیده است . لازم به توضیح است آقای کرمی  به عنوان مدیر  فعالیت های فرهنکی،  هنری ، ادبی و مهارتی در کانون فرهنگی تربیتی ادب شهرستان خرم آباد خدمت می کند .

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش لرستان  گفت : ضمن سپاسگزاری،  انتظار می رود با توجه به اهتمام ویژه وزیر فرهیخته آموزش و پرورش و عنایت خاص مدیر کل آموزش و پرورش لرستان در خصوص  پی گیری فعالیت های  آموزشی و پرورشی در بستر پیام رسان شاد با توجه به ظرفیت و استعداد خوب دانش آموزان استان شایسته است مربیان ، مشاوران، هنرمندان  و همکاران فرهنگی نسبت به  تهیه محتوا های الکترونیکی اقدام تا پی گیری لازم جهت بار گذاری  بنام تهیه کنندگان آثار در شبکه شاد انجام  گیرد.

 

 

 

......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

معاون آموزش ابتدایی استان لرستان گفت:

شبکه آموزشی شاد، آموزش‌های مجازی دانش‌آموزان را ارتقا می‌بخشد

با همکاری مدیران محترم مدارس نسبت به ورود معلمان به شبکه شاد اقدام خواهد شد و از فرصت موجود برای ادامه روند تعلیم و تربیت به درستی استفاده خواهد شد .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی لرستان به نقل از  معاونت آموزش ابتدایی ، معاون آموزش ابتدایی  نظارت بر حسن اجرای فعالیت معلمان در شبکه آموزشی شاد را امری ضروری عنوان کرد .

رقیه معتمدی افزود :  مدیران  محترم نسبت به ورود معلمان و دانش آموزان به شبکه شاد و پیگیری اولیا در این خصوص جدیت لازم را مد نظر قرار دهند .

وی تاکید کرد : در بستر فراهم شده لازم است همه همکاران و دانش آموزان وارد شبکه  شاد شوند و از این فرصت پیش آمده برای ادامه روند تعلیم و تربیت استفاده لازم به عمل آید .

معاون آموزش ابتدایی بیان داشت : درشبکه شاد همکاران آموزشی  محوراصلی کار وحلقه وصل خواهند بود و والدین شرکای آموزشی دستگاه تعلیم و تربیت  هستند، انتظارداریم همکاران ما برنامه های آگاه سازی برای والدین را در نظر داشته و برای آنان نقش حمایتی تعریف کنند،  والدین محترم نیز درنظرداشته باشندکه حمایت عاطفی وروانی آنها از فرزندشان درشرایط فعلی که ازمعلمان دورهستند،می تواند نقش بسزایی درافزایش کیفیت تعلیم وتربیت داشته باشد.

معتمدی اظهار داشت : به طور مداوم در پی رفع ایرادات و اشکالات برنامه شاد مخصوصا در مدارس چند پایه هستیم و روزانه جلسات ،کنفرانس ، مکاتبات و تماس های تلفنی با وزارت آموزش و پرورش و دیگر سازمان های مرتبط در جهت رفع ایرادات و سهولت اجرای آموزش و برقراری عدالت آموزشی برگزار می شود .

وی در پایان از تلاش همکارانی  که به خوبی  توانسته اند آموزش مجازی را مدیریت و با تمام توان  به آموزش دانش آموزان بپردازند تقدیر نمود.

 

 

...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

شبکه اجتماعی دانش آموزی "شاد" بستری مناسب، یکپارچه و امن برای یادگیری به روش نوین

 

معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش لرستان با اعلام این خبر افزود؛ با راه اندازی شبکه شاد، موقعیت جدیدی برای یادگیری دانش آموزان ایجاد شده است، در شرایط کنونی این شبکه با تبدیل تهدید به فرصت، جریان یاددهی- یادگیری را تقویت و زمینه تنوع بخشی به روش های آموزش را فراهم می نماید، لذا باید به توسعه و گسترش آن در نظام آموزشی کشور خوشبین و امیدوار بود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش لرستان، 
علی جودکی با اشاره به تلاش مستمر همکاران محترم در ستاد، ادارات تابع، مدیران و معلمان گرانقدر جهت توسعه و نهادینه سازی شبکه شاد، تصریح کرد: کارگروه رصد و پایش برنامه های آموزش و پرورش استان بصورت روزانه آمار کمی و کیفی مشارکت و میزان استفاده از این شبکه را به تفکیک شهرستان/مناطق تحلیل و ارائه می نماید.
وی افزود : بر اساس آخرین گزارش سامانه، در مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۰۲ تا کنون بیش از  ۱۰۸ هزار دانش آموز در  ۱۱۶۰۷  کلاس درس با نظارت  ۷۸ درصد از مدیران مدارس در سطح استان تحت آموزش مجازی شاد قرار گرفته اند.

معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش لرستان ادامه داد شبکه دانش آموزی شاد بستری مناسب، یکپارچه و امن برای یادگیری به روش نوین است، این  پیام رسان دستاوردی ارزشمند در عرصه فناوریست و بعنوان مجرای اصلی آموزش تعاملی در فضای مجازی با قوت ادامه خواهد داشت.
وی اشاره کرد: در آینده نزدیک با تلاش و کوشش، مشکلات و موانع جزئی این شبکه مرتفع خواهد شد، لذا ضمن تقدیر و تشکر صمیمانه از همه همکاران ارجمند، کارشناسان، مدیران و معلمان عزیز جهت استفاده حداکثری از این فضای آموزشی همت نمایند.

 

*************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

شاد

راه های دسترسی به شاد

 

لینک دانلود نرم افزار شاد برای گوشی های دارای سیستم عامل اندروید : http://shaddl.medu.ir نسخه تحت وب شاد هم منتشر شد. با مراجعه به شاد تحت وب که لینک آن در ادامه تقدیم شما می شود می توانید از طریق دسکتاپ کامپیوتر شخصی، لپ تاپ، گوشی آیفون و به طور کلی هر سیستم دیگری سامانه به شاد دسترسی داشته باشید.

http://shaddl.medu.ir

 

لینک های دسترسی به نسخه تحت وب شاد برای مدیران،معلمان و دانش آموزان:

https://shadweb.iranlms.ir

دانش آموزان ازطریق آدرس اینترنتی فوق می توانند مراحل ثبت نام برنامه شبکه اجتماعی شاد رو آسان تر انجام دهند.
سرعت عضویت دانش آموزان در این روش بالا خواهد رفت.
دانش آموزان با ورود به سایت:

Https://shad24.medu.ir 
 
می‌توانند از فیلم، موشن گرافیک  و راهنمای شبکه اجتماعی دانش‌آموزان (شاد)  استفاده کنند

*************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

۸۰ درصد مدارس استان در ذیل شبکه شاد فعالیت خواهند کرد

 

مدیرکل آموزش‌وپرورش لرستان با اشاره به اینکه در حال حاضر نیمی از مدارس لرستان در شبکه «شاد» فعال شده‌اند، گفت: ۸۰ درصد مدارس استان در ذیل شبکه شاد فعالیت خواهند کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان لرستان ، علیرضا نخعی امروز شنبه در نشست با خبرنگاران در محل سالن اجتماعات اداره کل نوسازی مدارس استان لرستان  با اشاره به اینکه امروز ما طولانی‌ترین تعطیلات را در طول تاریخ آموزش و پرورش تجربه می‌کنیم و به واسطه شیوع ویروس کرونا با شرایط کاملاً غیرمترقبه ای مواجه شده ایم، اظهار داشت: خیلی مهم است که در کنار سلامت دانش آموزان، تعلیم و تربیت آنها نیز لطمه نبیند.

وی با بیان اینکه به دنبال حاکم شدن این شرایط، برای آموزش و تعلیم دانش آموزان نیز برنامه ریزی شد و در ابتدا به شکل فراگیر و ملی از طریق شبکه آموزش سیما آموزش‌های لازم به بچه‌ها ارائه شد، تصریح کرد: در استان نیز گروه‌های آموزشی با تشکیل جلساتی، محتوای آموزشی مورد نیاز دانش آموزان را تدوین کردند که هم به صورت الکترونیک و هم به شکل مکاتبه‌ای و درس نامه‌های خودآموز تهیه شد.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با تاکید بر اینکه در مناطقی که امکان دسترسی به اینترنت نبود درس نامه‌های خودآموز توزیع شد، افزود: البته معلمان و مدیران ۸۰ درصد مدارس استان از قبل در شبکه‌های ارتباطی با دانش آموزان و اولیای آنها در ارتباط بودند و همین موضوع کمک کرد که وقفه‌ای در تحصیل دانش آموزان رخ ندهد.

نخعی با اشاره به اینکه خلاء موجود در این روش تدریس و آموزش این بود که امکان رصد دقیق فرآیند حضور مدارس در فضای مجازی وجود نداشت و بعضاً آموزش‌ها پراکنده بود، اظهار داشت: در این راستا ضرورت ایجاد یک شبکه قابل رصد و ایمن احساس می‌شد و لذا آموزش و پرورش کار گسترده‌ای را شروع کرد و امروز شبکه اختصاصی تدریس در فضای مجازی با نام شبکه «شاد» فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه از هفته قبل کار این شبکه به صورت عملیاتی آغاز شد و در ابتدا نیز فعالیت این شبکه با حضور مدارس ابتدایی آغاز شد، تصریح کرد: در لرستان نیز از هفته قبل فعالیت شبکه شاد در مقطع ابتدایی آغاز شده و در حال حاضر مدارس متوسطه نیز به تدریج وارد شبکه می‌شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان یادآور شد: در حال حاضر نیمی از مدارس لرستان در شبکه شاد حضور یافته اند.

نخعی با تاکید بر اینکه تا پایان هفته جاری حضور مدارس در شبکه شاد به نهایت می‌رسد، البته امکان حضور ۱۰۰ درصدی همه مدارس در این شبکه وجود ندارد اما ۷۷ تا ۸۰ درصد مدارس در ذیل شبکه شاد فعالیت می‌کنند و برای ۲۰ درصد دیگر مدارس نیز تدبیر و برنامه ریزی دیگری شده است.

وی ادامه داد: فعالیت در شبکه شاد یک نظم خاصی دارد و ساعت فعالیت‌ها دقیقاً مثل مدرسه منظم است و ساعت آموزش از ۸ صبح آغاز می‌شود و به همان شکل مدرسه برنامه درسی ارائه می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با تاکید بر اینکه در شبکه شاد هر معلم سر کلاس درس دانش آموزان خود حاضر می‌شود، افزود: آموزش و پرورش نیز می‌تواند نظارت کاملی بر این شبکه داشته باشد.

نخعی اظهار داشت: در آینده و پس از رفع ویروس کرونا نیز می‌توان از شبکه شاد در اوقات فراغت دانش آموزان، تعطیلات تابستانی و یا برنامه‌های درسی ویژه و فعالیت‌های فرهنگی بهره بگیریم.

*************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش لرستان گفت :

روند ورود به سامانه " شاد " رضایت بخش است

علی جودکی  معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش لرستان با اعلام این خبر افزود:  تا به امروز حدود 74 درصد مدیران مقطع ابتدایی عضو شبکه شاد شده اند .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی،  معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش استان لرستان گفت : روند ورود همکاران فرهنگی و دانش آموزان عزیز ( مقطع ابتدایی ) در سامانه " شاد " ( شبکه اموزش دانش آموزان ) با تلاش های صورت گرفته در بستر فضای مجازی بیش از پیش فراهم شده است ؛ بطوری که آمار و ارقام ورود به این سامانه جهت پیشبرد کمی و کیفی ورود در این بستر افزایش یافته است.

 علی جودکی افزود : تا به امروز پنجشنبه 28 فروردین سال جاری  از تعداد 2932 نفر مدیر مقطع ابتدایی 2159 نفر عضو این شبکه شده اند،  همچنین معلمان این مقطع   از 17771 نفر 4631 نفر به این سامانه وارد شده اند،  از تعداد 9363 کلاس درس 5169 کلاس در این سامانه فعال هستند و از تعداد 184822دانش آموز این مقطع ، تعداد  38341  دانش آموز  عضو این  سامانه هستند .

وی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از مدیر کل و همکاران محترم درسطح استان  گفت : با تلاش های صورت گرفته توسط همکارن ستادی در استان ، همچنین همه همکاران محترم در آموزش و پرورش شهرستان و مناطق بستر فضای مجازی ( شبکه شاد ) که فضای امن و محیطی مناسب برای تبادل اطلاعات می باشد می تواند جایگزین خوبی برای فعالیت یاد دهی و یادگیری باشد .

 

 

 

********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

#شبکه شاد

اختصاص بخش مجزای اخبار و اطلاعیه های شبکه شاد

 

رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان لرستان از اختصاص بخش مجزا در پورتال اداره کل آموزش و پرورش استان لرستان به اخبار و اطلاعیه های شبکه آموزشی دانش آموزان (شبکه شاد) خبر داد .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان لرستان ،  صیاد درگاهپور ، شبکه آموزش دانش‌آموزان را محیطی امن در اینترنت بین مخاطبان آموزش و پرورش (برنامه‌ریزان آموزشی ،  مدیران و معلمان و مدارس ،  دانش آموزان و خانواده های آنان ) یاد کرد و گفت  : گرچه با شیوع ویروس کرونا این شبکه اختصاصی آموزشی به منظور تداوم جریان آموزشی با هدایت معلمان طراحی شده است ،  با این حال به دلیل این که زیرساخت‌های شبکه شاد امن و مختص آموزش و پرورش است و قطعاً از ظرفیت های این شبکه در راستای مشارکت اولیا در مدارس ، مستند شدن تمام فعالیت های ابتکاری و خلاقانه معلمان و ... می توان بهره مند شد .

وی در پایان خاطرنشان کرد :  به منظور آگاهی بخشی به مخاطبان و تشریح شبکه شاد ،  فعالیت‌های همکاران در نصب و راه اندازی در استان با همکاری معاونت های آموزش ( ابتدایی و متوسطه )  ،  پژوهش و  واحد فناوری اداره کل تمامی اخبار و آخرین اطلاعیه های شبکه شاد از امروز به صورت روزانه در بخش مجزا در پورتال اداره کل درج و بارگذاری خواهد شد .

قابل ذکر است پورتال اداره کل آموزش و پرورش استان لرستان به نشانی lorestan.medu.ir  می باشد .

***************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت:

مدارس در ظاهر تعطیل هستند اما فرایند آموزشی وپرورشی ادامه دارد

 

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با حضور در برنامه تلویزیونی "حونه امید" که از شبکه استانی افلاک پخش می شود، گفت : فرایند آموزشی و پرورشی به هیچ وجه تعطیل نشده بلکه با جدیت همکاران ، روند آموزش همچنان ادامه دارد .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش لرستان ، علیرضا نخعی با اعلام این خبر گفت: یکی از عواملی که باعث شد انسان از قوه تعقل و تفکر خود استفاده کرده و راه برون رفت  مشکلات را کشف کند وجود مشکلاتی نظیر  بیماری همه گیر کرونا بوده است.

 وی در ادامه افزود: با وجود این بیماری و عدم حضور فیزیکی دانش آموزان و همکاران در مدارس ، فرایند آموزشی و پرورشی همچنان ادامه دارد در این خصوص سنجیده عمل شده و با مدیریت خوب همکاران در مدارس از طریق شبکه های مجازی تدریس کتب همچنان ادامه دارد ، البته باید متذکر شد بخش اعظم کتب تا این زمان تدریس شده است،  پس از اعلام  مسئولین برای عدم حضور دانش آموزان و همکاران در مدارس  اقدامات برنامه محوری صورت گرفته که این اقدامات دارای اثرات مطلوب و تاثیرگذار بوده است .

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان در ادامه ضمن تشریح شرایط موجود گفت:  همکاران مدیر با فراهم کردن شرایط مطلوب برای فرهنگیان عزیز زمینه ادامه فرایند یاددهی یادگیری را فراهم کرده اند .

وی با اشاره به  عدم پوشش دهی اینترنت در برخی مناطق گفت:  در مکانهایی که فضای مجازی پاسخگو نبوده است با جدیت و تلاش همکاران" درس نامه" تهیه شده و در این مناطق در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است .

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با تاکید بر حق دانش آموزان برای بهره مندی از شبکه اجتماعی دانش‌آموزان گفت : البته حضور معلم و محصل در کلاس درس اثرات مطلوب فراوانی دارد ولی با برنامه ریزی های خوب وزارت آموزش و پرورش و با بهره گیری از همه ظرفیت های ارتباط گیری ، شبکه اجتماعی دانش آموزان به نام " شبکه شاد" ایجاد شده است این شبکه به نوعی بازگشایی مدارس در فضای مجازی را انجام می دهد ، شبکه  شاد از کارهای پراکنده جلوگیری می کند و در ساعات مشخصدانش آموزان در کلاس های مشخص با برنامه درسی مشخص حضور خواهند یافت و فرآیند یاددهی و یادگیری انجام خواهد شد.

 مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با بیان شرایط این شبکه افزود : در این شبکه حتی امکان حضور و غیاب دانش آموزان و پیگیری  فرآیندهای آموزش وجود دارد یعنی مطابق برنامه درسی برای دانش آموزان دروس تدریس می‌شود و در بستر این شبکه نظارت موثرتری انجام خواهد گرفت .

نخعی اظهار داشت : امروزه هر چند ظاهر مدارس تعطیل است ولی همکاران با جدیت پیگیر وضعیت تحصیلی دانش آموزان هستند در سیستم آموزش و پرورش از نوآموزان پیش دبستانی تا جوان پایه دوازدهم حضور دارد که با هماهنگی اولیا و تلاش همکاران زمینه ادامه فرآیند تدریس در بستر این شبکه  فراهم خواهد شد.

 علیرضا نخعی تصریح کرد : همانگونه که قبلا اولیا برای دانش آموزان برنامه ریزی کرده تا به موقع از خواب بیدار شوند و به مدرسه بروند  در بستر شبکه اجتماعی دانش‌آموزان،  والدین دانش آموزان را آماده می کنند تا در ساعات مشخص طبق برنامه درسی  در کلاس حاضر شوند  و دانش آموزان بتوانند از حضور معلمین خود بهره مند شوند.

 

 

****************************************************************************************************************************************************************************************************************************

شبکه شاد فرصتی طلایی و ظرفیتی ناب برای دستگاه تعلیم و تربیت

 

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان روز سه شنبه در جریان بازدید از ادارات آموزش و پرورش شهرستانهای ازنا و الیگودرز در جمع روسا و معاونین این دو مجموعه، از شبکه آموزشی دانش آموزان با نام شبکه شاد به عنوان شبکه ای با فرصتهای کم نظیر برای برنامه ریزان، مدیران و معلمان مدارس و دانش آموزان یاد کرد

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش لرستان، علیرضا نخعی صبح روز سه شنبه با حضور در شهرستان الیگودرز ضمن بازدید از تمامی واحدها با رعایت موازین و اصول بهداشتی، از زحمات کارکنان اداری در ایام شیوع کرونا که پرتلاش در محل کار حضور دارند تقدیر و سپاسگزاری کرد و به صورت ویزه پیگیر مسائل آموزشی در زمینه فرایند اجرایی ثبت نام مخاطبین در شبکه شاد شد.
وی با تشریح مزایای شبکه شاد به عنوان نرم افزاری قابل اطمینان و اختصاصی برای جامعه فرهنگیان و دانش آموزان و حتی اولیا دانش آموزان گفت: در بستر این شبکه در ادامه زحمات و تلاشهای معلمان ما قابل رصد و پیگیری است که این موضوع در آینده می تواند به عنوان ابزاری برای رتبه بندی کیفی معلمان نیز در نظر گرفته شود.
نخعی با اشاره به پیگیریهای بسیار خوب وزیر آموزش و پرورش در رفع برخی نواقص زیرساختی و همچنین توسعه این شبکه اموزشی با همراهی وزارتخانه های مرتبط گفت: بایستی حساسیت آموزش و پرورش را به این موضوع به جامعه مخاطب خود به ویزه به مدیران و معلمان مدارس انتقال دهیم تا روند آموزش نوین و غیرحضوری در کلاس با استفاده از این شبکه به زودی انجام شود .
در این بازدید همچنین معاونین آموزشی و پرورشی گزارشی کاری در حوزه آموزش مجازی، تولید محتوا، ارائه درسنامه به مناطق فاقد نفوذ اینترنت، برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی بهار سلامت. سفیران سلامت و قهرمان خانه ارائه دادند.
در ادامه مدیرکل آموزش و پرورش به همراه سرپرست آموزش و پرورش الیگودرز بازدیدی میدانی از روند آماده سازی درمانگاه فرهنگیان الیگودرز بعمل آوردند و علیرضا نخعی قول پیگیری ویزه برای تجهیز و بهره برداری آن را دادند.

 

 

 

************************************************************************************************************************************************************************************************************************

 

اطلاعیه وزارت آموزش و پرورش درباره شبکه آموزشی دانش آموز(شاد)

 

وزارت آموزش و پرورش درباره شبکه آموزشی دانش آموز(شاد) با صدور اطلاعیه‌ای در مورد نحوه فرایندی که منجر به شکل گیری این شبکه شد، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، در پی شیوع ویروس کرونا در کشور و در پی تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا، تمامی مدارس کشور در هفته اول اسفندماه تعطیل شد. گرچه این اقدام بنا به گزارشات منتشر شده در مدیریت و کنترل شیوع بیماری بین30 تا50 درصد تأثیر مستقیم و مثبت داشته و مورد تحسین سازمان بهداشت جهانی نیز قرار گرفت؛ لکن رشته ارتباط و پیوند حضوری معلم و دانش‌آموز را در بیش از 700 هزار کلاس و 100 هزار مدرسه گسست.

این وزارتخانه از ابتدا با شعار «آموزش تعطیل نمی‌شود» در صدد احیای پیوندهای معلم و دانش‌آموز بر آمد. در گام اول با هماهنگی و همکاری سازمان صدا و سیما پخش زنده دروس باقیمانده دانش‌آموزان از این طریق دنبال شد. این اقدام گرچه توانست تا حدودی فضای حاکم در میان خانواده‌ها و نگرانی‌ها را کنترل کند، اما به هیچ‌وجه تأمین کننده نیازهای آموزشی دانش‌آموزان نبود. مهمترین نقص این فضا، ناتوانی در تعامل معلم- دانش‌آموز و کنترل و هدایت فضای آموزشی و خارج شدن نبض سیستم آموزش کشور از دست مدیریت نظام آموزشی کشور بود. از این رو این وزارتخانه با تعامل تنگاتنگ با متخصصان مرتبط آموزش و فضای مجازی، تصمیم به راه‌اندازی «شبکه فراگیر ارتباط معلم با دانش‌آموز» نمود.

در ابتدا تصور بر این بود که تعامل با پیام‌رسان‌های داخلی می‌تواند تأمین کننده این نیاز باشد. لکن اختصاصی نبودن این فضا، عدم همراهی مناسب پیام‌رسان‌ها با بخش فنی برای انجام تست‌های مورد نیاز، عدم تامین ویژگی‌های خواسته شده آموزش و پرورش از سوی پیام‌رسان‌ها و بروز ملاحظات مهم فنی و نیز انتقاد درست برخی متخصصان درباره امکان درز اطلاعات دانش‌آموزان، لزوم راه اندازی شبکه اختصاصی در مالکیت آموزش و پرورش مورد مطالبه جدی معلمان و متخصصان فنی و تربیتی قرار گرفت. لذا آموزش و پرورش تصمیم به راه اندازی شبکه‌ای اختصاصی، مستقل و ایزوله که در مالکیت خودش باشد گرفت. در پی این تصمیم کلیه شرکت‌های پیام رسان مشارکت کننده از جمله روبیکا، گپ، سروش، بله و آی گپ که خدمات خود را برای بررسی به آموزش و پرورش ارایه کرده بودند کنار گذاشته شدند که امری معمول در روابط کارفرمایی-پیمانکاری است.

 متعاقب بررسی‌های تخصصی برای یافتن پلتفرم اختصاصی، مجموعه همراه اول و ایرانسل برای ایجاد چنین ظرفیتی مناسب تشخیص داده شدند. با تعیین شروط فنی بسیار سخت‌گیرانه و پذیرش آن از سوی همراه اول، توافق‌نامه‌ای برای ایجاد «شبکه آموزشی دانش‌آموز» موسوم به «شاد» بین دو طرف به امضا رسید و پروانه بهره برداری (لایسنس) کلیه پلتفرم های مربوط به شاد در راستای مسئولیت اجتماعی اپراتور اول به وزارت آموزش و پرورش بصورت نامحدود هبه شد. نهایتاً با بهره‌گیری از توان متخصصان جوان و نخبه کشور، تلاش شبانه‌روزی هر دو طرف و موفقیت‌آمیز بودن تست‌های سخت‌گیرانه برای جلوگیری حداکثری از بروز خطاهای احتمالی، شبکه تعاملی «شاد» در روز پنجشنبه 21 فروردین مقارن با ولادت با سعادت حضرت ولی‌عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف راه‌اندازی شد.

 

 در حالی که راه اندازی این شبکه در روز تعطیل صورت پذیرفت در کمتر از 8 ساعت کاری، تعداد نصب این نرم افزار تا هنگام نگارش این اطلاعیه به بیش از 1 میلیون و 700 هزار نفر رسیده است. مراجعه بیش از 90 درصد مدیران دوره ابتدایی به سامانه و راه‌اندازی محیط مجازی برگزاری کلاس‌ها در طول این مدت کوتاه نشان از تصمیم درست و سریع آموزش و پرورش در این خصوص دارد.

خوشبختانه برای اولین بار در تاریخ آموزش کشور، وزارت آموزش و پرورش پلتفرم اختصاصی با مالکیت انحصاری خودش را راه اندازی کرده که معلمان و دانش آموزان می‌توانند به راحتی در فضایی امن همچون فضای مدرسه با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند. معتقدیم در حوزه پلتفرم نیاز به اعمال حاکمیت از نوع مالکیت وجود دارد اما در سطح سرویس و خدمات آماده همکاری همه جانبه با بخش خصوصی و ارایه دهندگان خدمات آموزش مجازی برای اتصال به پلتفرم شاد برای ارتقای کیفیت آموزشی دانش آموزان هستیم اما اجازه ایجاد انحصار از هیچ نوعش به هیچ بخش و گروهی از جمله پیام رسان‌ها داده نخواهد شد. جزئیات این همکاری در روزهای آینده از سوی این وزارت خانه منتشر خواهد شد.

در پایان ضمن تکذیب برخی اخبار کذب در خصوص عدم مالکیت آموزش و پرورش یا اختصاصی نبودن یا ایزوله نبودن شبکه یا امثال این گونه ادعاهای نادرست خاطرنشانمی‌سازد که این نرم افزار توسط نهادهای دانشگاهی کشور بررسی و تایید شده است. لذا ضمن دعوت از متخصصان صاحب صلاحیت این حوزه برای بررسی این نرم افزار، حق آموزش و پرورش برای پیگیری حقوقی این گونه دعاوی نادرست محفوظ بوده و در صورت تکرار این گونه ادعاهای واهی نسبت به اقامه دعوی حقوقی اقدام خواهد شد.

نظرسنجی
  • اثر بخشی شبکه آموزشی دانش آموزان ( شبکه شاد ) چگونه ارزیابی می کنید؟